Niezaszczepieni zostaną wysłani na bezpłatny urlop? Segregacja pracowników w Chorzowie

W Chorzowie i okolicach wrze. Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chce oddzielać pracowników zaszczepionych od niezaszczepionych. Przedsiębiorstwo liczy, że w ten sposób zapobiegnie rozprzestrzenianiu się COVID-19 wśród pracowników.

Jak informuje "Dziennik Zachodni" pracownicy Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji otrzymali w środę wewnętrzną wiadomość informującą o przyszłych działaniach związanych z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Wszystko wydaje się racjonalne, poza końcówką pisma, która wzbudza duże kontrowersje.

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Niezaszczepieni pracownicy zostaną wysłani na przymusowy urlop?

Wysłane do pracowników pismo został anonimowo wysłany do serwisu "Tarnogórski info". 

Zarząd Spółki informuje, że na mocy proponowanych zmian do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (...), przedsiębiorstwo skorzysta z wszelkich dostępnych narzędzi i rozwiązań w zakresie oddzielenia pracowników zaszczepionych od niezaszczepionych i tym samym osoby niezaszczepione mogą zostać skierowane na urlop bezpłatny - czytamy w liście, pod którym miał podpisać się Bartosz Satała, prezes zarządu.

Fragment dotyczący wysyłania niezaszczepionych pracowników na przymusowe bezpłatne urlopy wywołał kontrowersje. Nie ma bowiem żadnej podstawy prawnej, która pozwalałaby pracodawcy na takie działanie. Jak wynika z Kodeksu pracy, o bezpłatny urlop może wnioskować jedynie pracownik. Wprowadzone ustawy związane z pandemią również nie zezwalają segregację niezaszczepionych pracowników. Jak tłumaczy ten fragment kierownictwo CHŚPWiK? 

Nasze przedsiębiorstwo zarządza infrastrukturą krytyczną. Jest zbudowane z takiej organizacji pracy, aby być bezpieczne i niezakłócone niczym w funkcjonowaniu tej infrastruktury - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Andrzej Cieślik, rzecznik prasowy CHŚPWiK.

Prezydent Świętochłowic chce wyjaśnić sprawę 

"Dziennik Zachodni" zwrócił się do przedstawicieli Urzędu Miasta w Chorzowie o komentarz do sprawy. Miasto jest bowiem większościowym udziałowcem przedsiębiorstwa. Rzecznik magistratu Kamil Nowak miał odesłać dziennikarzy do prezesa spółki wodociągi.  Miasto Świętochłowice także zarządza CHŚPWiK i jest decyzyjne wobec przedsiębiorstwa. 

Prezydent Świętochłowic Daniel Beger zna sprawę pisma, które zostało skierowane poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń do pracowników Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Przy okazji następnego spotkania zarządu poprosi o wyjaśnienie prezesa Bartosza Satałę  – wyjaśnił "Dziennikowi Zachodniemu" Adrian Blondzik, rzecznik prasowy UM Świętochłowice.
Więcej o: