Czy wiedzieliście, że w Polsce przeszło 65 procent seniorów pobiera najniższą emeryturę? To ponad połowa wszystkich emerytów. Strategia rządu objęła więc przede wszystkim tych najbiedniejszych. Co rusz pojawiają się nowe dodatki, świadczenia czy zasiłki i jak się okazuje, to jeszcze nie koniec. Od przyszłego roku część z nich zostanie zwolniona z obowiązku płacenia podatku. Ile pieniędzy zyskają na tym seniorzy?
Polski Ład zapowiada spore zmiany w systemie podatkowym. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych sprawiło, że część emerytów może liczyć na podwyżkę świadczeń. Kogo dokładnie będzie to dotyczyć? Zgodnie z zapowiedziami, dodatkowe pieniądze pojawią się na kontach wszystkich tych, których dotychczasowe świadczenia nie przekraczały kwoty 2500 złotych brutto. Oznacza to, że emerytura może być wyższa o nawet 100 złotych. Natomiast osoby z wyższymi emeryturami zapłacą podatek jedynie od kwoty, która przekracza wyznaczony próg.
Zmiany mają wejść w życie już od 2022 roku. Mimo że podwyżka ma zostać policzona automatycznie, istnieje możliwość ponownego przeliczenia emerytury. To jednak także wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule: Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. ZUS: "Generuje tylko niepotrzebną papierologię"
Zapewne wiele osób zastanawia się, jak wyliczyć podwyżkę dla swojego świadczenia. Na samym początku warto zauważyć różnicę pomiędzy kwotą brutto a kwotą netto. Przedstawiamy wam gotową tabelę, określającą wysokości świadczeń emerytalnych na przyszły rok. Niektóre różnice są spore:
Emerytura bez podatku - tabela Redakcja Gazeta.pl
Emeryci otrzymujący zwolnienie z opodatkowania dochodów, zostaną także zwolnieni ze złożenia zeznania podatkowego. Warto podkreślić jednak, że zwolnienie z podatku nie dotyczy wyłącznie seniorów. Podatku nie zapłacą także inni podatnicy, których roczne dochody nie przekraczają 30000 złotych.