500 plus do kiedy opłaca się złożyć wniosek? Sprawdź, czy przysługuje ci 500 plus dla emerytów co miesiąc

Którzy seniorzy mogą ubiegać się o dodatkowe 500 plus dla emerytów? Niestety, tylko określona grupa najstarszych obywateli dostanie pieniądze. Do kiedy najlepiej jest złożyć wniosek? Wypłata 500 plus dla emerytów trafi na konta seniorów już niedługo.

Więcej takich tematów na stronie głównej gazeta.pl

Niektórzy emeryci mogą pomnożyć swoje dotychczasowe świadczenia o jeszcze jedno. Oprócz dobrze już znanej trzynastej i czternastej emerytury na ich konto może wpaść 500 plus dla emerytów. To specjalny dodatek, który będzie wypłacany co miesiąc, podobnie jak 500 plus dla rodzin z dziećmi. Nie każdy senior może liczyć na wypłatę świadczenia. Należy spełnić określone warunki, nieco inne niż w przypadku trzynastej i czternastej emerytury. Kto dostanie świadczenie i do kiedy można złożyć wniosek?

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

500 plus dla emerytów, ale nie dla wszystkich. Jakie są warunki?

Aby otrzymać 500 plus dla seniora należy spełnić określone warunki. Nie liczy się tylko próg dochodowy, ale i stan zdrowia. 500 plus jest bowiem przyznawane seniorom w wyjątkowo trudnej sytuacji. Warunkiem, aby otrzymywać świadczenie jest osiągnięcie wieku 75 lat. Pieniądze przysługują też tym emerytom, ale i rencistom, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Ich dochód nie może być większy niż 1727,08 zł brutto. Wówczas obowiązuje zasada 'złotówka za złotówkę".

Szczepienie (zdjęcie ilustracyjne) Niezaszczepieni zostaną wysłani na bezpłatny urlop?

500 plus do kiedy można składać wniosek? Seniorzy nie muszą się spieszyć

Wniosek o 500 plus dla seniora można złożyć w dowolnym czasie, po osiągnięciu wieku 75 lat. Seniorzy nie muszą więc się spieszyć, ponieważ nie ma wyznaczonego terminu. Należy jedynie pamiętać, aby w dniu złożenia wniosku mieć ze sobą niezbędne dokumenty, którymi są:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • dokumentację medyczną,
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

Konieczny jest też sam wniosek, dostępny na stronie ZUS.

Ze względu na termin wypłat, aby dostać pieniądze najwcześniej, najlepiej złożyć wniosek do 31.10.2021.

Emerytury bez podatku. Sondaż: większość Polaków popiera pomysł PiS Emerytura bez podatku 2022. Kto skorzysta ze zwolnienia?

Kiedy wypłata 500 plus dla emerytów? Najstarsi obywatele mają powód do radości

Wypłata świadczenia 500 plus ma ruszyć wraz z wypłatą 14 emerytury dla seniora, czyli już w listopadzie 2021 roku. Oznacza to, że przed świętami emerytów czeka spory zastrzyk gotówki. 

Więcej o: