Kiedy zmieniamy czas na zimowy 2021. Już nie długo przestawiamy zegarki

Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy? Musimy zrobić to już nie długo. Sprawdź, kiedy dokładnie przestawiamy wskazówki zegara.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Jesień i zima są porami roku, które niestety nie zachwycają nas długimi dniami, jest wręcz odwrotnie. To noc króluje w trakcie trwania doby. Zimą czas bez światła dziennego trwa nawet przez 16 godzin a jedynie przez 8 mamy na niebie słońce, które i tak często przykryte jest chmurami. Nic więc dziwnego, że to właśnie na czas trwania tych ubogich w światło pór roku zmieniamy czas na zimowy. Jak co roku na koniec października nastąpi kolejna zmiana czasu. 

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Emerytury bez podatku. Sondaż: większość Polaków popiera pomysł PiS Emerytura bez podatku 2022. Kto skorzysta ze zwolnienia?

Kiedy zmieniamy czas na zimowy 2021. Poznaj dokładną godzinę

W 2021 roku czas na zimowy zmieniamy w ostatni weekend października. Jest to dokładnie noc z soboty na niedzielę, czyli z 30 na 31 października. Zegarki przestawiamy w nocy o godzinę do tyłu, czyli z godziny 3:00 na 2:00. Dzięki tej zmianie zyskujemy jedną dodatkową godzinę snu.

Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy? Kiedy pierwszy raz zmieniono czas w Polsce

W Polsce jak w większości państw europejskich czas zmieniamy dwa razy do roku. Zawsze w ostatnią niedzielę marca zmieniamy czas na letni, natomiast w ostatnią niedzielę października na zimowy. W Polsce pierwszy raz nastąpiła jednak w 1919 roku, lecz nie była stosowana rokrocznie, dopiero od roku 1977 stosowana jest nieprzerwanie.

Szczepienie (zdjęcie ilustracyjne) Niezaszczepieni zostaną wysłani na bezpłatny urlop?

Pierwsza zmiana czasu na świcie. W jakim państwie zmieniono czas pierwszy raz 

Pierwsza zmiana czasu została wprowadzona w Niemczech i miała na celu zwykłą oszczędność energii. Był to czas I Wojny Światowej, kryzysu i braku w energii, która była potrzebna do produkcji broni i amunicji. 1916 rok był pierwszym, w którym przesunięto czas. Chodziło o to, aby ludzie szybciej chodzili spać i nie oświetlali tak długo ulic i mieszkań. Te czasy jednak już dawno minęły, a czynności, na jakie w większości wykorzystuje się energie, są inne niż tylko zaświecenie żarówki.  

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: