Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl
Zasiłek pielęgnacyjny, to jedno ze świadczeń rodzinnych, które jest przyznawane i wypłacane przez ośrodki pomocy społecznej (OSP). To placówki podległe wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta właściwego dla miejsca zamieszkania osoby wnioskującej o świadczenie. Artykuł 16. Ustawy o świadczeniach rodzinnych mówi o tym, że zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Obecnie wynosi on 215 złotych i 84 grosze. Czy jest szansa na zmiany w 2022 roku i wzrost świadczenia? Kwota jest zdaniem potrzebujących zbyt niska.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje tylko w określonych przypadkach:
Rząd póki co nie planuje podwyżek zasiłku pielęgnacyjnego 2022. Zmianie może ulec natomiast świadczenie pielęgnacyjne przyznawane również osobom niepełnosprawnym lub wymagającym szczególnej opieki. Świadczenie pielęgnacyjne w 2022 roku ma wzrosnąć do 2111 złotych netto miesięcznie, co oznacza podwyżkę o 140 złotych netto na miesiąc w stosunku do 2021 roku.
Osoby, które ukończyły 75 lat mają szczególny przywilej. Mogą zdecydować, czy chcą otrzymywać dodatek pielęgnacyjny, czy też zasiłek pielęgnacyjny. Najstarsi seniorzy muszą wybrać jeden, ponieważ zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, świadczenia te wykluczają się wzajemnie i nie można pobierać ich jednocześnie. Ma to zapobiec pobieraniu świadczenia o tym samym charakterze i spełniającym identyczną funkcję z dwóch źródeł. Dobrą wiadomością jest to, że osoba, która ukończyła 75. rok życia, jest automatycznie uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS, bez potrzeby weryfikowania jej stanu zdrowia w drodze badania lekarza orzecznika ZUS, jak w przypadku pozostałej grupy uprawnionych.