Zasiłek rehabilitacyjny 2021. Ile wynosi i kiedy złożyć dokumenty. Musisz to robić w określonym czasie

Kiedy i kto może starać się o zasiłek rehabilitacyjny? Wniosek o świadczenie składa się w określonym terminie. Sprawdź, ile masz czasu i jakie dokumenty musisz dołączyć do wniosku.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Osoby chore, które przebywają na zasiłku chorobowym, po upłynięciu dopuszczalnego czasu przebywania na nim, mogą starać się o zasiłek rehabilitacyjny. Osoby chore mogą przebywać na zasiłku chorobowym najdłużej 182 dni. Wypłacany jest on przez ZUS. On jednak przejmuje wypłatę środków po pracodawcy. Osoba, u której pracujemy zobowiązana jest, wypłacić wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni naszej choroby

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Zmiana czasu Kiedy zmieniamy czas na zimowy 2021

Świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi? 

Po upływie 182 dni przebywania na zasiłku chorobowym to ZUS decyduje co dalej. Jeśli uzna, że dalsze leczenie i rehabilitacja przywrócą zdolność do pracy, może dalej wypłacać świadczenia. O tym jednak czy może wrócimy do zdrowia, decyduje orzecznik ZUS. 

trzy warianty wypłacania kwoty zasiłku rehabilitacyjnego. Może być równa 75% 90% lub 100% kwoty, jaką pobieraliśmy z zasiłku chorobowego. Osoby, które utraciły zdolność do pracy z powodu wypadku w niej lub choroby zawodowej, a także kobiety w ciąży, otrzymają 100 procent. Pozostali przez pierwsze 90 dni otrzymają 90 procent podstawy zasiłku chorobowego. Po upłynięciu tego czasu kwota zmniejszy się do 75 procent. 

Wniosek o zasiłek rehabilitacyjny. Jakie dokumenty złożyć i kiedy? 

Jeśli jesteś w trakcie pobierania zasiłku chorobowego i wiesz, że po jego upływie nie dojdziesz do zdrowia, nie czekaj. Najpóźniej 6 tygodni przed zakończeniem pobierania tego świadczenia możesz starać się o zasiłek rehabilitacyjny. Unikniesz wtedy czasu bez pobierania żadnych pieniędzy. Maksymalnym terminem złożenia wniosku jest 18 miesięcy po upływie okresu zasiłkowego. 

Aby otrzymać nowe świadczenie, musisz złożyć wniosek ZUS ZNp-7. Możesz go pobrać ze strony ZUS, musisz dołączyć do niego, wymagane dokumenty są to m.in: 

  • zaświadczenie o stanie zdrowia (OL-9) – druk wypełnia lekarz prowadzący leczenie,
  • wywiad zawodowy z twojego miejsca pracy (OL-10) – druk wystawia płatnik składek,
  • zaświadczenie płatnika składek, jeśli świadczenie wypłaca ZUS
  • oświadczenie (Z-10) – jeśli składasz wniosek o świadczenie i nie masz już ubezpieczenia chorobowego,

Emerytury bez podatku. Sondaż: większość Polaków popiera pomysł PiS Emerytura bez podatku 2022. Kto skorzysta ze zwolnienia?

Ile może trwać czas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego? 

Świadczenie rehabilitacyjne można pobierać przez okres, który jest nam potrzebny do powrotu do zdrowia i zdolności do pracy. Przepisy prawne przewidują jednak górny limit, jakim jest 12 miesięcy. Jeśli przez czas 360 dni nie uda ci się wrócić do zdrowia i pracy, prawo do świadczenia niestety wygasa. Jeśli nadal jesteś niezdolny do pracy, może starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: