Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl
Czternasta emerytura, to świadczenie, które może wzbogacić kieszeń wielu emerytów w Polsce. Wynosi 1022, 88 zł. netto, ale nie każdy może je otrzymać. Statystyki mówią, że aż 500 tysięcy emerytów nie otrzyma świadczenia. Na przeszkodzie stoi dochód, który w przeciwieństwie do trzynastej emerytury ma znaczenie. Pieniądze mają trafić na konta najstarszych obywateli jeszcze w tym roku. Czy konieczne jest składanie wniosku? Obowiązuje też zasada "złotówka za złotówkę". Sprawdź ile pieniędzy otrzymasz, za pomocą specjalnej tabeli, która pomaga wyliczyć wysokość świadczenia.
Aby dostać czternastą emeryturę trzeba przede wszystkim być emerytem. O status emeryta mogą ubiegać się kobiety po 60 roku życia i mężczyźni po 65 roku życia. "Czternastka" ma być wypłacona jeszcze w tym roku, dlatego "nowi" emeryci powinno się pospieszyć z wnioskowaniem o prawa emeryta jak najszybciej. W przeciwieństwie do trzynastej emerytury obowiązuje próg dochodowy. Czternasta emerytura jest wypłacana wyłącznie najbiedniejszym seniorom. O świadczenie mogą ubiegać się ci, których dochód nie przekracza 2251 zł netto. Jeśli kwota będzie przekroczona, obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". "Czternastka" przyznawana jest z automatu i nie trzeba składać o nią żadnego dodatkowego wniosku. Otrzymają ją osoby, które na dzień 31 października będą miały prawo do emerytury lub renty.
Kwota czternastej emerytury jest wyliczana na podstawie comiesięcznego świadczenia. Emeryci, którzy przekroczą próg dochodowy dostaną zmniejszoną sumę pieniędzy. Przykładowe wypłaty dla emerytów pokazuje tabela czternastych emerytur, która wygląda następująco:
Tabela dotyczy wyłącznie osób, które pobierają najwyższe świadczenia emerytalne.
Czternasta emerytura trafi na konta seniorów jeszcze w listopadzie 2021 roku. Będzie to wypłata jednorazowa, która nie będzie ponawiana w przyszłym roku.