Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl
Rząd zdecydował się poprawić sytuację materialną wielu seniorów. Świadczenia przysługują jednak na określonych zasadach. Na najwięcej pieniędzy mogą liczyć emeryci, którzy otrzymują najniższe zasiłki. Mowa o tych seniorach, których dochód wynosi najmniej i nie mieli do tej pory możliwości pobierać dodatkowych świadczeń. Niewielkie zmiany czekają tych seniorów, którzy mają największy dochód. Na podstawie wyliczeń "złotówka za złotówkę" mogą nie zyskać nic. Teraz oprócz trzynastej i czternastej emerytury, a także 500 plus dla seniora, pewna grupa najstarszych obywateli może liczyć na dodatkowe 200 złotych. Kto może je otrzymać i jak ubiegać się o to świadczenie?
200 złotych do emerytury dla seniorów przysługuje tym emerytom, którzy wykonywali szczególny zawód w przeszłości. Chodzi o niedocenianą przez wielu służbę strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Rząd zdecydował się wesprzeć emerytowanych strażaków dodatkową kwotą 200 złotych do emerytury. Jednym z warunków jest aktywny udział w akcjach służb ratowniczych przez określony czas.
Aby otrzymać 200 złotych do emerytury, były ratownik służący w Ochotniczej Straży Pożarnej musi złożyć wniosek. Nie zrobi tego tak jak w wielu przypadkach - w ZUS. Wniosek trzeba dostarczyć do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, ponieważ świadczenie nie będzie wypłacane bezpośrednio przez ZUS. Za wypłaty odpowiada Zakład Emerytalno Rentowy MSWiA.
Kwota 200 złotych dla seniora, jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie będzie wypłacana dożywotnio co miesiąc. Senior, aby ją otrzymać musi osiągnąć wiek emerytalny. Jest to 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Liczy się również staż pracy. MSWiA zwraca uwagę, aby kobiety pełniły służbę 20, a mężczyźni 25 lat. W 2021 roku wsparciem finansowym może zostać objętych ponad 20 tysięcy osób.