Emerytura bez podatku 2022. Kogo dotyczy? Świadczenia wyższe nawet o 100 zł

Emerytura bez podatków to jedna z inicjatyw Polskiego Ładu. Od przyszłego roku część emerytów może liczyć na podwyżkę. O ile wzrosną nasze emerytury?

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Aż 65 procent Polaków pobiera najniższą emeryturę. Rząd postanowił zmienić rzeczywistość. Nieustannie słyszymy o dodatkach do emerytury w postaci 13. i 14. emerytury czy 500 plus dla seniora. W przyszłym roku do worka benefitów ma trafić zwolnienie z podatku. Ile pieniędzy mogą zyskać seniorzy bez obowiązku rozliczania świadczeń?

Zobacz wideo Jaki jest stan finansów publicznych? Dudek: Wisimy na włosku wiarygodności Eurostatu

Emerytura bez podatku 2022. Kogo dotyczy zwolnienie podatkowe?

Polski Ład zapowiada zmiany w polskim systemie podatkowym. Część emerytów dostanie świadczenia, które mogą być wyższe nawet o 100 złotych. Modyfikacja ta będzie dotyczyła wszystkich osoby pobierające świadczenia niższe bądź równe 2500 złotych brutto. W przypadku seniorów z wyższymi dochodami podatek zostanie odtrącony jedynie od kwoty przekraczającej ustanowioną granicę.

Podwyżka ma zostać naliczona automatycznie, ale wielu emerytów, chcąc upewnić się w kwestii swojej pozycji, decyduje się na złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Niestety sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Większość z nich zostaje odrzucona. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w artykule: Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. "Składanie wniosków jest bezcelowe"

Emerytura bez podatku. Ile mogą zyskać na tym seniorzy?

Warto podkreślić, że zwolnienie z podatku nie dotyczy tylko seniorów. Obejmuje wszystkich, których roczne zarobki nie przekroczą 30 tysięcy złotych. Ponadto osoby te są zwolnione z obowiązku złożenia zeznania podatkowego.

Aby dowiedzieć się, ile może wynieść przyszłoroczna podwyżka, należy znaleźć różnicę pomiędzy kwotą brutto oraz netto. Przygotowaliśmy dla was tabelę, która zobrazuje wartość emerytur w 2022 roku:

tabela emerytur bez podatkutabela emerytur bez podatku https://kadry.infor.pl/

Więcej o: