Emerytura bez podatku 2022. Kogo dotyczy? Świadczenia wyższe nawet o 100 zł

Emerytura bez podatków to jedna z inicjatyw Polskiego Ładu. Od przyszłego roku część emerytów może liczyć na podwyżkę. O ile wzrosną nasze emerytury?

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Aż 65 procent Polaków pobiera najniższą emeryturę. Rząd postanowił zmienić rzeczywistość. Nieustannie słyszymy o dodatkach do emerytury w postaci 13. i 14. emerytury czy 500 plus dla seniora. W przyszłym roku do worka benefitów ma trafić zwolnienie z podatku. Ile pieniędzy mogą zyskać seniorzy bez obowiązku rozliczania świadczeń?

Zobacz wideo Jaki jest stan finansów publicznych? Dudek: Wisimy na włosku wiarygodności Eurostatu

Emerytura bez podatku 2022. Kogo dotyczy zwolnienie podatkowe?

Polski Ład zapowiada zmiany w polskim systemie podatkowym. Część emerytów dostanie świadczenia, które mogą być wyższe nawet o 100 złotych. Modyfikacja ta będzie dotyczyła wszystkich osoby pobierające świadczenia niższe bądź równe 2500 złotych brutto. W przypadku seniorów z wyższymi dochodami podatek zostanie odtrącony jedynie od kwoty przekraczającej ustanowioną granicę.

Podwyżka ma zostać naliczona automatycznie, ale wielu emerytów, chcąc upewnić się w kwestii swojej pozycji, decyduje się na złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Niestety sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Większość z nich zostaje odrzucona. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w artykule: Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. "Składanie wniosków jest bezcelowe"

Emerytura bez podatku. Ile mogą zyskać na tym seniorzy?

Warto podkreślić, że zwolnienie z podatku nie dotyczy tylko seniorów. Obejmuje wszystkich, których roczne zarobki nie przekroczą 30 tysięcy złotych. Ponadto osoby te są zwolnione z obowiązku złożenia zeznania podatkowego.

Rachunki za ogrzewanie mogą wzrosnąć Dopłaty do prądu. Czy rząd zrekompensuje podwyżki cen?

Aby dowiedzieć się, ile może wynieść przyszłoroczna podwyżka, należy znaleźć różnicę pomiędzy kwotą brutto oraz netto. Przygotowaliśmy dla was tabelę, która zobrazuje wartość emerytur w 2022 roku:

tabela emerytur bez podatkutabela emerytur bez podatku https://kadry.infor.pl/

Więcej o: