Więcej artykułów na ten temat przeczytacie na stornie głównej Gazeta.pl
Seniorzy, którzy osiągnęli wiek emerytalny muszą złożyć wniosek o przyznanie im emerytury. Najważniejszy jest wiek emerytalny, który zgodnie z rozporządzeniem z 2017 roku, w przypadku kobiet wynosi 60, a w przypadku mężczyzn 65 lat. Możliwe jest ubieganie się o wcześniejszą emeryturę, ale jest to możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Kwota emerytury po wielu latach pracy nie zadowala każdego. Najczęściej jest o wiele niższa niż dotychczas otrzymywane wypłaty. Wpływa na to m.in rodzaj umowy, staż pracy, ale nie tylko. Emeryci otrzymują świadczenia, które mają na celu poprawić ich sytuację finansową. Mogą liczyć m.in na trzynastą i czternastą emeryturę, czy 500 plus dla seniora. Jest jednak grupa, która może starać się o wyjątkowy przywilej. Komu należy się podwójna emerytura?
Podwójna emerytura jest możliwa, pod warunkiem, że drugie świadczenie nie będzie wypłacane z ZUS. Aby otrzymywać je z innego źródła należy w przeszłości, przed osiągnięciem wieku emerytalnego:
Zasłużeni dla kraju emeryci mogą liczyć na tzw. emeryturę mundurową. Dotyczy ona zawodów, które wymagają munduru i wyjątkowej funkcji społecznej. Otrzymają ją m.in żołnierze i policjanci. Z powodu braku możliwości ustalenia wysokości emerytury wojskowej/policyjnej uwzględniając czas pracy jako cywil, emerytowany obywatel pełniący taką funkcję może liczyć na drugą emeryturę, oprócz tej wypłacanej przez ZUS. Emerytura mundurowa jest świadczeniem płynącym z ZER MSWiA.
Pozostałe dwa przypadki, w których podwójna emerytura jest możliwa, to osoby pracujące za granicami kraju i te, które były ubezpieczone w KRUS. Ponieważ pobieranie dwóch emerytur w ZUS nie jest możliwe, emeryci mogą ubiegać się o drugą emeryturę w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pod warunkiem, że opłacali niezbędne składki. Warunkiem jest, podleganie KRUS-owi przez minimum 25 lat.
W przypadku osób, które pracowały za granicą konieczne jest złożenie wniosku o emeryturę w obu miejscach i urzędach odpowiednio do nich usytuowanych. Należy pamiętać, że wiek emerytalny w poszczególnych krajach może się od siebie różnić. Liczy się też staż pracy, np. w Niemczech, aby otrzymywać emeryturę pomimo braku obywatelstwa, należy pracować minimum 5 lat.
Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ