"Czternastka", czyli 14. emerytura 2021 - tabela. Dlaczego niektórzy emeryci dostaną mniej?

14. emerytura już wkrótce pojawi się na kontach emerytów. Niektórzy otrzymają ją jeszcze w październiku. Okazuje się jednak, że niektórzy dostaną znacznie mniej. Dlaczego? Odpowiadamy.

14. emerytura to jeden z najgłośniejszych tematów ostatnich dni. Wszystko za sprawą wypłat, które zaplanowano już na listopad. Okazuje się jednak, że część emerytów dostanie pieniądze jeszcze w październiku, a niektórzy w ogólnie nie będą mogli liczyć na otrzymanie dodatku. Ile pieniędzy pojawi się na kontach seniorów?

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

„Czternastka", czyli 14. emerytura 2021. Kto może liczyć na dodatkową gotówkę?

14. emerytura, w odróżnieniu od „trzynastki", nie należy się wszystkim emerytom. Dodatkową gotówkę otrzymają wszystkie osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, rolnicy oraz służby mundurowe. Obejmie także emeryturę pomostową, renty socjalne, renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Co więcej, istotna okazuje się przy tym także kwestia dotychczasowych dochodów. Aby móc liczyć na wypłacenie świadczenia w pełnej kwocie, czyli 1250,88 zł brutto, miesięczna emerytura nie może przekraczać 2900 zł brutto. Wszyscy, których zarobki przekraczają tę granicę, dostaną „czternastkę" wysokości pomniejszonej zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę".

14.emerytura 2021. Kiedy pojawi się na kontach emerytów?

Zgodnie z zapowiedziami, dodatek pojawi się na kontach wraz z miesięcznym świadczeniem emerytalnym. Obejmuje to daty 1, 4, 6, 10,15, 20 lub 25 listopada. Emeryci, którzy dostają emeryturę 1 dnia miesiąca, mogą liczyć na pojawienie się „czternastki" jeszcze w październiku. Wszystko za sprawą święta zmarłych, które jak co roku przypada na 1 listopada. W związku z nim świadczenia zostaną wypłacone 28 października.

14. emerytura 2021 – tabela. Jak będą wyglądały listopadowe emerytury?

Osoby, które przekroczyły granicę 2900 złotych brutto, dostaną „czternastkę" niższą o kwotę przekroczenia. Ile zatem mogą otrzymać emeryci? Przygotowaliśmy dla was tabelę obrazującą poszczególne przypadki:

14. emerytura, tabela14. emerytura, tabela redakcja

Więcej o: