500 plus dla emerytów. Nie wszyscy otrzymają dodatek do emerytury. Jakie warunki trzeba spełniać?

500 plus dla seniora - wniosek nie jest jedyną formalnością, którą będziemy musieli dopełnić. Okazuje się, że część emerytów może pożegnać się z dodatkowymi środkami finansowymi. Jakie warunki należy spełniać?

Więcej artykułów na ten temat przeczytacie na stornie głównej Gazeta.pl

Wśród licznych świadczeń przygotowanych w tym roku dla emerytów pojawia się także 500 plus. Okazuje się jednak, że nie jest to propozycja dla wszystkich. Najważniejsze kryterium kwalifikacji skupia się na kwestii osiąganych dochodów. Jakie inne warunki trzeba spełnić, aby nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie?

Zobacz wideo Tusk kpi z Kaczyńskiego i PiS-u, przyznaje się do błędu, a potem stwierdza: Wygrywałbym wybory przez 100 lat

500 plus dla emeryta. Kto może wnioskować o dodatkowe pieniądze?

Wsparcie w postaci tzw. „500 plus dla seniora" dedykowane jest emerytom niezdolnym do samodzielnej egzystencji oraz tym, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Istotne jest jednak to, aby wnioskujący skończył 75 lat, a uzyskiwane dochody nie przekraczały kwoty 1727,08 złotych brutto (1227,08 złotych netto). Podany próg nie wlicza przy tym pieniędzy uzyskanych z tytułu zasiłku pielęgnacyjnego i renty. A co zresztą emerytów? Osoby, które przekroczyły próg dochodowy, dostaną świadczenie pomniejszone na zasadzie „złotówka za złotówkę".

Zasiłek pogrzebowy 2021 - ile wynosi i gdzie się o niego ubiegać? Zasiłek pogrzebowy 2021. Komu przysługuje? Jest haczyk

500 plus dla seniora – wniosek. Jakie dokumenty należy dostarczyć do ZUS-u?

Przy chęci otrzymania 500 plus niezbędne okaże się dostarczenie do ZUS-u odpowiedniego wniosku. Wzór dokumentu znajdziemy na stronie zus.pl. Okazuje się, że należy także dołączyć do niego kilka innych „papierów":

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • dokumentacja medyczna;
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku. Będzie to między innymi dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia – w tym wypadku pamiętajmy, że musi być ono wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku.

Warto przy tym zaznaczyć, że osoby, które nie posiadają zaświadczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, czyli seniorzy pobierający zasiłek pielęgnacyjny, muszą dołączyć do wniosku dokumentację medyczną. Natomiast w przypadku osób posiadających takie zaświadczenie, dodatkowe dokumenty nie będą potrzebne.

 Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: