Umowa zlecenie a emerytura. Zostaniemy bez pieniędzy? "Szkoda tylko ludzi, którzy tracą młodość"

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Okazuje się, że wielu Polaków żyje w błędzie. O czym musimy pamiętać, decydując się na podpisanie umowy zlecenie?

Więcej artykułów na ten temat przeczytacie na stronie głównej Gazeta.pl

Umowa zlecenie to jedna z najpopularniejszych form zatrudnienia. Upodobali ją sobie w szczególności pracodawcy, którzy dzięki niej nie są zmuszeni do udzielenia pracownikowi urlopu i nie mają obowiązku przeprowadzania szkoleń BHP. A jak to wygląda ze strony pracownika? Okazuje się, że tracimy na tym sporo przywilejów. Pozostaje jednak jedno pytanie – czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Umowa zlecenie a emerytura. Jakie przywileje odbiera nam umowa zlecenie?

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, co oznacza, że nie podlega regulacjom wprowadzanym przez Kodeks Pracy. Co więcej, lata przepracowane na jej podstawie nie wliczają się do naszego stażu pracy, którego odpowiednia ilość uprawnia nas do większego wymiaru urlopu, urlopu wychowawczego oraz świadczenia przedemerytalnego. Tracimy na tym bardzo wiele, co też nie umknęło uwagi Polaków:

Szkoda tylko ludzi, którzy tracą młodość, a często i całe życie, pracując na złodziei za głodowe stawki, bez szans na emeryturę w przyszłości.
Dlatego wyjeżdżamy za granicę, gdzie w większości krajów wystarczy przepracować 5 lat i uzyskać podstawową emeryturę, oczywiście po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Umowa zlecenie a emerytura. Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?

Idą za słowami jednego z powyższych cytatów, zastanawialiśmy się nad tym, czy rzeczywiście pracując na umowie zlecenie, zostajemy pozbawieni szans na uzyskanie emerytury. Jak to jest? Emeryturę obliczamy na podstawie wysokości odprowadzanych składek – mowa tu zarówno o składkach obowiązkowych, jak i nieobowiązkowych. Ponieważ umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną i podlega obowiązkowemu oskładkowaniu od 26. roku życia, lata przepracowane na jej podstawie wliczają się do okresu składkowego. Patrząc na sprawę w ten sposób, nie można mówić o braku możliwości uzyskania emerytury. Wady umowy zlecenie kumulują się przede wszystkim na ograniczonym dostępie do przywilejów pracowniczych.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Emerytura po mężu - dla kogo? "To zwykłe złodziejstwo"

Warto tutaj jednak podkreślić sprawę osób, które podejmują pracę na jej podstawie, ale nie skończyły jeszcze 26. roku życia. Jeśli chcą już teraz rozpocząć przygotowanie kapitału, najlepszym krokiem będzie dobrowolne poddanie się odprowadzaniu składek do ZUS-u.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: