Więcej artykułów na ten temat znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie przedemerytalne to forma wsparcia finansowego dla wszystkich, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego, ale z przyczyn niezależnych nie są w stanie podjąć zatrudnienia. Niestety otrzymanie dodatkowej gotówki wiąże się ze spełnieniem kilku bardzo ważnych warunków. Jakich?
Okazuje się, że sprawa otrzymania świadczenia przedemerytalnego nie jest prosta. Reguluje ją mnóstwo bardzo konkretnych warunków, które po kolei eliminują wnioskodawców. Pierwszym i najważniejszym z nich jest brak możliwości podjęcia pracy ze względu na przyczyny, na które nie mamy bezpośrednio żadnego wpływu – przy czym wnioskodawca musi być w wieku zbliżonym do wieku emerytalnego. Warunki podzielono na dwie kategorie: ogólne oraz indywidualne.
W tym roku wysokość świadczenia wynosi 1140,99 złotych brutto, co po przeliczeniu daje nam na rękę 1035,69 złotych netto.
Warunki ogólne to pierwsze pole minowe, przez które będą musieli się przeprawić wnioskodawcy. Na ich podstawie wnioskujemy, że świadczenie przysługuje osobom, które:
Dopiero gdy uda nam się spełnić wszystkie warunki ogólne, możemy zacząć zastanawiać się nad warunkami indywidualnymi. Bez spełnienia regulacji wprowadzonych przez obie kategorie możemy pożegnać się z dodatkową gotówką. Kwestie indywidualne łączą w sobie przyczynę rozwiązania stosunku pracy oraz utracenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku opiekuna po śmierci osoby, którą się opiekowały.
Jeśli zwolnienie z pracy nastąpiło z powodów dotyczących danego zakładu pracy, świadczenie należy nam się, gdy:
Jeśli jakimś szczęśliwym trafem uda nam się wszystkie wymagania, wnioskodawca musi dopełnić wszelkich formalności w ciągu 30 dni od wydania dokumentu potwierdzającego pobieranie zasiłku dla bezrobotnych.
Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ