Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl
Zasiłek przedemerytalny jest to forma pomocy od państwa niesiona starszym osobom, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Tego rodzaju wsparcie osób starszych, ma na celu zapewnienie im środków do życia w czasie, kiedy zostały pozbawione pracy i nie mogą znaleźć nowej. Lista warunków, jakie trzeba spełnić, aby dostać pieniądze jest jednak długa.
Według informacji na stronie ZUS, aby otrzymać świadczenie przedemerytalne trzeba spełnić dwa rodzaje warunków. Po pierwsze warunki, które są wspólne dla wszystkich osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne. Po drugie musisz spełnić warunki indywidualne, uzależnione m.in. od stażu pracy, wieku, przyczyn ustania stosunku pracy.
Warunki wspólne to m.in.:
Indywidualne kwestie obejmują m.in. wiek – w przypadku kobiet jest to 56 lat, a w przypadku mężczyzn 61 lat – oraz okres uprawniający do emerytury (analogicznie 20 lat i 25 lat pracy) w przypadku firmy, w której przepracowałeś przynajmniej 6 miesięcy, a zwolnienie związane było z jej upadkiem lub niewypłacalnością.
Inny przypadek dotyczy zwolnienia z pracy, które wynikało z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Tutaj także okres przepracowany w firmie powinien wynosić 6 miesięcy, jednak wiek oscyluje na krawędzi 55 lat i 60 lat, a staż pracy powinien wynosić 35 lat i 40 lat.
Do stażu pracy zaliczają się lata składkowe i nieskładkowe, ale okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć 1/3 okresów składkowych.
Od 1 sierpnia 2004 r. świadczenie przedemerytalne przyznawane jest przez ZUS na podstawie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Wysokość świadczenia przedemerytalnego jest ustalana w kwocie jednakowej dla wszystkich i podlega corocznej waloryzacji.
Od 1 marca 2021 r. dokładna kwota świadczenie przedemerytalnego wynosi 1262,34 zł.