Zasiłek przedemerytalny ile wynosi? Kto może starać się o to świadczenie? Warunki są rygorystyczne

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom starszym, które z jakiegoś powodu utraciły pracę i nie mogą znaleźć nowej. Natomiast są tuż przed uzyskaniem wieku emerytalnego. Warunki jakie trzeba spełnić, aby dostać ten zasiłek, są jednak rygorystyczne. Zobacz jakie.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Zasiłek przedemerytalny jest to forma pomocy od państwa niesiona starszym osobom, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Tego rodzaju wsparcie osób starszych, ma na celu zapewnienie im środków do życia w czasie, kiedy zostały pozbawione pracy i nie mogą znaleźć nowej. Lista warunków, jakie trzeba spełnić, aby dostać pieniądze jest jednak długa.

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Emerytura Emerytura pomostowa, warunki są restrykcyjne

Świadczenie przedemerytalne. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o świadczenie?

Według informacji na stronie ZUS, aby otrzymać świadczenie przedemerytalne trzeba spełnić dwa rodzaje warunków. Po pierwsze warunki, które są wspólne dla wszystkich osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne. Po drugie musisz spełnić warunki indywidualne, uzależnione m.in. od stażu pracy, wieku,  przyczyn ustania stosunku pracy.

Zasiłek przedemerytalny: lista warunków jakie trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie

Warunki wspólne to m.in.:

  • przez okres co najmniej 180 dni pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych,
  • nadal jesteś zarejestrowany jako bezrobotny,
  • wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego złożyłeś w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych,
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiłeś bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Indywidualne kwestie obejmują m.in. wiek – w przypadku kobiet jest to 56 lat, a w przypadku mężczyzn 61 lat – oraz okres uprawniający do emerytury (analogicznie 20 lat i 25 lat pracy) w przypadku firmy, w której przepracowałeś przynajmniej 6 miesięcy, a zwolnienie związane było z jej upadkiem lub niewypłacalnością.

Inny przypadek dotyczy zwolnienia z pracy, które wynikało z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Tutaj także okres przepracowany w firmie powinien wynosić 6 miesięcy, jednak wiek oscyluje na krawędzi 55 lat i 60 lat, a staż pracy powinien wynosić 35 lat i 40 lat.

Do stażu pracy zaliczają się lata składkowe i nieskładkowe, ale okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć 1/3 okresów składkowych.

Zdjęcie ilustracyjne: umowa zlecenie Umowa zlecenie a emerytura - zostaniemy bez pieniędzy?

Ile wynosi świadczenie przedemerytalne? Czy, każdy dostaje taką samą kwotę?

Od 1 sierpnia 2004 r. świadczenie przedemerytalne przyznawane jest przez ZUS na podstawie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Wysokość świadczenia przedemerytalnego jest ustalana w kwocie jednakowej dla wszystkich i podlega corocznej waloryzacji.

Od 1 marca 2021 r. dokładna kwota świadczenie przedemerytalnego wynosi 1262,34 zł.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: