Emerytury stażowe najnowsze wiadomości 2021: Od kiedy można wnioskować o wcześniejszą emeryturę?

Emerytury stażowe najnowsze wiadomości: Sejm skłania się ku ustawie. Kiedy wejdą w życie emerytury stażowe? Najnowsze informacje 2021 mówią m.in o tym, że wcześniejsza emerytura będzie mogła mieć miejsce 10 lat wcześniej niż obecnie. Jakie warunki należy spełnić?

Więcej artykułów na ten temat przeczytacie na stornie głównej Gazeta.pl

Emerytury stażowe mogą okazać się dobrym rozwiązaniem dla wielu seniorów. To szansa na wcześniejszą emeryturę, za którą opowiada się w sejmie ponad 235 tysięcy osób. Projekt NSZZ "Solidarność" zyskuje uznanie polityków, ale i osób które chciałyby zyskać prawo do emerytury nieco wcześniej. Jakie są najnowsze informacje i kiedy projekt ma szansę realnie wejść w życie? Najnowsze ustalenia mówią o wnioskowaniu o emeryturę stażową niemal 10 lat wcześniej. Kto na tym zyska, a kto straci?

Zobacz wideo Schreiber o 13. emeryturze: Gdybyśmy obiecywali coś na grudzień, to byłaby tylko obietnica wyborcza

Jaką decyzję podjął sejm? Emerytury stażowe najnowsze wiadomości

Projekt ustawy o emeryturach stażowych znajdzie się na liście aktów prawnych lada moment. Zyskał on poparcie wielu polityków, a i Polacy jako społeczeństwo starzejące się, czekają na rozwój sytuacji z ciekawością. Projekt NSZZ "Solidarność" zyskał poparcie ponad 235 tysięcy osób co oznacza, że już niedługo może wejść w życie. Projekt trafił do sejmu 30 września. Jeśli wszystkie wymagania zostały spełnione, to rozważania na temat projektu rozpoczną się trzy miesiące później, czyli już niebawem. Niestety, zwykle projekty obywatelskie spotykają się z negatywną decyzją, więc pozostaje trzymać kciuki.

Do świadczenia przedemerytalnego mają prawo (na określonych warunkach) byli renciści i opiekunowie osób niepełnosprawnych Świadczenie przedemerytalne. Kto może się o nie ubiegać?

Emerytury stażowe, od kiedy? Niektórzy mogą przejść na emeryturę nawet 10 lat wcześniej

Zgodnie z prawem wiek emerytalny w Polsce wynosi odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Projekt NSZZ "Solidarność" jest o tym, aby to nie wiek był wyznacznikiem prawa do emerytury, a lata pracy i zdobyte doświadczenie. Jeśli ustawa wejdzie w życie, to kobiety otrzymają emeryturę po przepracowaniu 35 lat a mężczyźni po 40 latach pracy. Od 1 września 2018 roku wprowadzono zmianę, która umożliwia podjęcie pracy przez młodzież, która ukończyła 15 lat. Oznacza to, że jeśli osoba zrezygnowała z edukacji i podjęła pracę najwcześniej, to może liczyć na emeryturę i odpoczynek już w wieku 50 lat.

Zdjęcie ilustracyjne: umowa zlecenie Umowa zlecenie a emerytura - zostaniemy bez pieniędzy?

Od kiedy można wnioskować o emeryturę stażową? Należy spełnić warunki

Chociaż ustawa nie została jeszcze w pełni zatwierdzona, możemy zainteresować się tym, kto hipotetycznie może dostać emeryturę stażową. Nie będzie to zależało tylko od tego, jaki jest staż pracy, ale również, czy uzbieraliśmy minimalny kapitał, który pozwoli na uzyskanie minimalnej emerytury. W projekcie wskazuje się, że minimalny kapitał powinien pozwolić na wypłatę przynajmniej 120% najniższej emerytury.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: