Więcej artykułów na podobne tematy znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl
Gdy w sieci pojawiła się informacja o tym, że ponowne przeliczenie emerytury może wpłynąć na wysokość naszych emerytur, mnóstwo seniorów udało się do ZUS-u z odpowiednim wnioskiem. Okazuje się jednak, że większość z nich odeszła z negatywną decyzją rozpatrzenia. Dlaczego? Tylko część emerytur może liczyć na korzyści wynikające z nowych tablic średniego dalszego trwania życia. W jakich sytuacjach możemy liczyć na przyjęcie wniosku?
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury mogą złożyć te osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, ale wciąż pozostają na zatrudnieniu i odprowadzają odpowiednie składki. W związku z tym seniorzy, którzy od wielu lat pobierają świadczenie, a na ich kontach nic się nie zmienia, zwykle spotkają z się z negatywną decyzją ZUS-u. Okazuje się jednak, że to właśnie w dużej mierze emeryci tzw. „starego systemu" są najczęstszymi gośćmi zakładu. Każdy chce skorzystać z szansy, która wynikła z wybuchu pandemii. Nowe tablice średniego dalszego trwania życia okazują się korzystniejsze pod względem finansowym w stosunku do tych, które obowiązywały w latach poprzednich. Niestety, nie każdy będzie mógł z nich skorzystać.
Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię" - mówi dla infor.pl Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
W związku z tym, że emerytura wyliczana jest na podstawie tablic średniego dalszego trwania życia, wszelkie zmiany zachodzące w ich obrębie spotykają się z dużą reakcją seniorów. Aktualne tablice obowiązują od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 i dotyczą jedynie emerytur tzw. „nowego systemu". Kiedy nasz wniosek może być wzięty pod uwagę? Istnieją dwie opcje: jeśli przeszliśmy w tym czasie na emeryturę ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego lub jeśli osiągnęliśmy wiek emerytalny już wcześniej, ale dopiero teraz zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie pobierania świadczenia.
Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury – dodaje Iwona Kowalska-Matis
Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ