Kiedy wypłata 14. emerytury 2021? Niektórzy otrzymają świadczenie jeszcze w październiku

Ile wynosi czternasta emerytura netto? Wszystko będzie zależało od tego, jakiej wysokości emeryturę pobieramy. Okazuje się, że wypłata świadczenia pojawi się na kontach emerytów znacznie wcześniej, niż to było w planach. Z czym to się wiąże?

Więcej artykułów na podobne tematy znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura to jeden z najgłośniejszych tematów ostatnich miesięcy. W tym roku emeryci mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki. Najpierw na ich kontach pojawiła się „trzynastka", później zapowiedziano 500 plus dla seniora. Dziś przyszedł czas na kolejne świadczenie. Kiedy wypłata „czternastki"?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

14. emerytura – ile pieniędzy dostaną seniorzy? Czternasta emerytura netto

W odróżnieniu od 13. emerytury „czternastka" nie należy się w takim samym wymiarze wszystkim seniorom. Niektórzy otrzymają świadczenie w niższej kwocie. Dlaczego? Ponieważ tym razem pod uwagę wzięto kryterium dochodowe. Pełną kwotę świadczenia otrzymają jedynie ci, których miesięczna emerytura nie przekracza 2900 złotych brutto, natomiast w przypadku reszty owa kwota zostanie pomniejszona na zasadzie złotówka za złotówkę. Co ciekawe, istnieje także grupa, która wcale nie otrzyma 14. emerytury. Mowa tu o ok. 500 tysiącach osób pobierających świadczenia emerytalne wyższe niż 4,2 tysiące złotych brutto.

Pełna kwota „czternastki" wynosi 1250,88 złotych brutto, co po przeliczeniu daje nam 1022,50 złotych netto. A jak to będzie wyglądało w przypadku osób, które przekroczyły granicę dochodu?

14. emerytura – tabela. Ile pieniędzy otrzymają emeryci?

W przypadku niektórych osób świadczenie będzie wypłacane na zasadzie „złotówka za złotówkę". Oznacza to, że od „czternastki" zostanie odjęta kwota przekroczenia górnej granicy dochodu. Przygotowaliśmy dla was tabelę prezentującą wypłaty w poszczególnych przypadkach:

14. emerytura, tabela14. emerytura, tabela redakcja

Kiedy wypłata 14. emerytury 2021?

Wypłaty mają się pojawić na kontach emerytów już w listopadzie, wraz z comiesięczną emeryturą. Obejmuje to dni: 1,4,6,10,15,20, 25 listopada. Jednak ze względu na Wszystkich Świętych 1 listopada, część emerytów dostanie pieniądze już 28 października.

Aby otrzymać „czternastkę", nie musimy składać żadnego wniosku. ZUS przyznaje świadczenia automatycznie.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: