Najniższa emerytura 2021. Ile wynosi i komu jest przyznawana?

Najniższa emerytura 2021. W porównaniu do emerytury z 2020 roku jest wyższa o 50,88 zł. Ile aktualnie wynosi najniższa emerytura w kwocie brutto a netto. Komu przysługuje najniższa emerytura? Nie każdemu należy się kwota minimalnej emerytury.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura jest to świadczenie przyznawane przez ZUS osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i postanowiły, że przestałą pracować. Jego kwota zależy od wielu czynników, takich jak m.in. to ile lat przepracowaliśmy i ile zarabialiśmy. Z danych ZUS wynika, że aż 365 tys. osób w 2021 roku pobiera świadczenie emerytalne w kwocie niższej niż obowiązująca emerytura minimalna. Ile wynosi świadczenie minimalne? Komu przysługuje?

Zobacz wideo Izabela Leszczyna o emeryturach stażowych i pomyśle PO

Najniższa emerytura 2021. Ile wynosi kwota brutto a ile netto

Co roku w marcu kwota najniższej emerytury jest waloryzowana. W 2021 wynosi ona 1250,88 zł brutto. Oznacza to, że osoby starsze pobierający minimalną emeryturę otrzymują 1066,66 zł "na rękę". Porównując do roku 2020, jest to kwota o 50,88 zł wyższa. W przyszłym roku świadczenie znów zostanie podniesione. Waloryzacja w 2022 roku będzie wyższa o prawie 5 procent. Dla emerytów oznacza to, że najniższa emerytura może wzrosnąć nawet o ponad 62 zł.

Minimalna emerytura. Komu jest przyznawana? 

O minimalną emeryturę mogą starać się osoby, które osiągnęły odpowiedni wiek. Od 1 października 2017 r. odwiązuję nowy wiek emerytalny. Jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ważne jest również czy masz opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. W tym wypadku nie tylko wiek ma znaczenie, ale również staż ubezpieczeniowy wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Komu przyznawana jest emerytura niższa niż minimalna? 

W sytuacji, w której osoba osiągnie powszechny wieku emerytalny i niespełnienia warunku stażu ubezpieczeniowego, ZUS obliczy emeryturę na podstawie zgromadzonego kapitału. Najniższa przyznana emerytura za styczeń 2021 r. w Polsce wyniosła 3 grosze. W takiej sytuacji mogą znaleźć się osoby, które przez większość swojego życia były bierne zawodowo lub pracowały w szarej strefie. Problem nie ogranicza się jednak tylko do tych dwóch grup. Osoby, które wiele razy pracowały na umowach zlecenie albo na umowach o dzieło, mają najczęściej uzbierany niewielki kapitał na koncie w ZUS. Dzieje się tak dlatego, że od tego typu umów są odprowadzane niskie składki lub nie są odprowadzane wcale. Może się więc okazać, że zgromadzony kapitał nie pozwala na wypłacenie emerytowi nawet emerytury minimalnej.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: