Więcej artykułów na ten temat przeczytacie na stornie głównej Gazeta.pl
Emerytura nie przysługuje już wyłącznie tym, którzy wykonywali pracę przez określony czas i osiągnęli wiek emerytalny. Projekt, który wszedł w życie w 2019 roku pozwala na uzyskanie emerytury przez rodzica, który z powodu obowiązków nie mógł podjąć się pracy. "Zawód matka" o którym w nieco prześmiewczy sposób wypowiadają się internauci stał się faktem. Rodziny wielodzietne mogą liczyć na dodatkową pomoc na starość, o którą mogą wnioskować nie tylko matki. Ile wynosi matczyna emerytura i kto ją dostanie?
W trudnej sytuacji są często rodziny, które zdecydowały się zrezygnować z życia zawodowego na rzecz wychowania dzieci. Mimo tego, że macierzyństwo powinno być świadomą decyzją, wiele osób dopiero przy kolejnym dziecku orientuje się, że to całkiem ciężki kawałek chleba. Rząd postanowił ułatwić życie na starość tym, którym nie udało się zrealizować zawodowych planów i nie mogli zapracować na godną emeryturę. Świadczenie mama 4 plus mogą otrzymać rodzice, którzy sprawowali opiekę nad większą ilością dzieci, a dokładniej czwórką lub więcej. Świadczenie może pobierać mama lub tata.
Jednym z warunków, aby otrzymać matczyną emeryturę jest wiek. Tak samo jak w przypadku tradycyjnej emerytury, obowiązuje wiek emerytalny 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Oprócz tego wniosek mogą składać osoby, które wpisują się w niżej wymienione kryteria:
Wniosek należy złożyć w najbliższym punkcie ZUS lub przez profil zaufany. We wniosku należy podać dane osobowe, adres zamieszkania, do korespondencji, a także informację, w jaki sposób mają być dostarczone środki. Konieczny jest odręczny podpis. Konieczne są też załączniki, m.in. akt urodzenia dzieci lub orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi, informacja o numerach PESEL dzieci, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej.
Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez sam ZUS, od 1 marca 2020 roku osoby spełniające wyżej wymienione kryteria, mogą liczyć na 1200 zł brutto (943 zł netto) miesięcznie. Świadczenie podlega waloryzacji, a więc może wzrosnąć w kolejnych latach.
Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ