Więcej artykułów na ten temat przeczytacie na stornie głównej Gazeta.pl
Najniższa emerytura w Polsce wynosi w 2021 roku 1250,88 zł brutto. Oznacza to, że osoby pobierające minimalną emeryturę otrzymują 1066,66 zł "na rękę". Ta kwota nie zadowala, a zdaniem wielu seniorów zmusza do życia na niewystarczającym poziomie. To ponad 50 złotych więcej niż w ubiegłym roku, co także nie satysfakcjonuje emerytów. Rząd stara się zapewnić najstarszym obywatelom kolejne świadczenia. Mogą liczyć na trzynastą i czternastą emeryturę, 500 plus dla seniora i dodatkowe 200 złotych, jeśli spełnią określone warunki. Kto może je otrzymać? Dostaną je tylko nieliczni.
200 złotych mogą otrzymać emeryci, którzy wykazali się przez lata w pewnym zawodzie. Za służbę innym i ratowanie pozostałych obywateli, należy im się dodatek, który wyróżni tą ważną funkcję społeczną. Rząd postanowił zaznaczyć istotny dla kraju charakter wykonywanej pracy przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Otrzymają 200 złotych do emerytury, ale muszą spełnić określone wymagania. Liczy się m.in staż wykonywanego zajęcia i dalsza gotowość do niesienia pomocy. Kto może dostać świadczenie?
Senior, aby otrzymać dodatkowe 200 złotych do emerytury musi osiągnąć wiek emerytalny. Jest to 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Liczy się również staż pracy. Kobiety muszą odbyć służbę 20, a mężczyźni 25 lat. Senior musi też chociaż raz w roku wyjeżdżać na akcję OSP i aktywnie brać w niej udział, będąc gotowym do niesienia pomocy. Należy również złożyć wniosek, ale nie w ZUS.
Za wypłatę świadczeń 200 złotych dla seniora odpowiada MSWiA, a wniosek należy złożyć u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Również on odpowiada za rozpatrzenie wniosku. Jeśli senior otrzyma zgodę na świadczenie, to dobrą wiadomością jest to, że będzie wypłacane dożywotnio.
Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ