Kwota wolna od podatku 2021. Ile wynosi i jak ją obliczyć?

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą nastawiona jest na jak największy zarobek. W związku z tym przedsiębiorcy często szukają sposobów, aby zysk powiększyć. W granicach prawa mogą oni zmniejszać koszty związane z podatkami. Aby, robić to tak jak trzeba, musi znać kwotę wolną od podatku 2021- dowiedz się, ile wynosi i jak ją obliczyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytacie na stronie głównej Gazeta.pl

W zależności od tego ile dana osoba zarobiła w poprzednim roku podatkowym, kwotę wolną od podatku może wykorzystać w różny sposób. W Polsce stosowana jest ona do rozliczeń podatkowych PIT-37 i PIT-36. 

Zobacz wideo Jaki jest stan finansów publicznych? Dudek: Wisimy na włosku wiarygodności Eurostatu

Kwota wolna od podatku 2021. Co oznacza to stwierdzenie?

Każdy z nas choć raz usłyszał stwierdzenie kwoty wolnej od podatku, a co dokładnie to oznacza? W skrócie jest to kwota odpowiadająca pewnej wysokości dochodu, od którego jednak nie masz obowiązku odprowadzenia na rzecz fiskusa podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT.

Co za tym idzie jeśli zarobiłeś w danym roku podatkowym kwotę, która wolna jest od podatku to pomimo tego, że złożysz w urzędzie skarbowym swoje rozliczenie PIT, masz szanse nie płacić podatku do fiskusa. 

Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2021 roku? 

Zasada jest taka, że czym więcej zarabiamy, tym ta kwota jest niższa. Czyli dla osób, których przychody są małe lub dorabiają jedynie okazjonalnie, kwota ta wyniesie 8 000 zł. Dla osób, które zarabiają pomiędzy 13 000 zł a 85 528 zł, kwota wolna od podatku się zmniejsza i wynosić będzie 3091 zł. Ta grupa przedsiębiorców jest w Polsce największa. Osoby zarabiające najwięcej, czyli takie, których dochód przekracza 127 000 zł, nie są zwolnione z podatku wcale. 

Warto podkreślić, że w rozumieniu dochodu mamy na myśli dochód po obliczeniach, a nie kwotę netto czy brutto. Można go obliczyć, odejmując od uzyskanych dochodów składki na ubezpieczenia społeczne i koszt uzyskania dochodów. 

Zerowy pit dla młodych. Kto na tym skorzysta?

W Polsce od 1 sierpnia 2019 roku działa program „zerowy PIT dla młodych". Polega on na tym, że osoby, które nie ukończyły 26 lat, nie muszą odprowadzać podatku dochodowego do urzędu skarbowego. Warto jednak wiedzieć, że nie dzieje się tak zawsze. Zerowy PIT obowiązuje, jeśli młoda osoba spełni łącznie cztery warunki, do których należą: wiek, rodzaj przychodu, moment jego uzyskania oraz limit ulgi, który wynosi aktualnie 85 528 zł rocznie. 

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: