500 plus dla seniora jak złożyć wniosek. Osoby starsze mogą liczyć na dodatkowe pieniądze

500 plus dla seniora jak złożyć wniosek. Seniorzy mogą starać się o dodatkowe pieniądze, a co za tym idzie poprawić swoją sytuację materialną. Komu przysługuje ten dodatek do emerytury? Jak i gdzie złożyć wniosek? Istnieją warunki, które trzeba spełnić.

Więcej podobnych artykułów przeczytacie na stronie głównej Gazeta.pl

W tym roku rządzący zdecydowanie nie zapomnieli o najstarszych obywatelach. Poza świadczeniami takimi jak trzynasta emerytura czy czternasta emerytura istnieje też kilka innych dodatków, o które mogą starać się najstarsi. Wśród nich pojawiło się również  500 plus dla seniora. Okazuje się jednak, że nie jest to propozycja dla wszystkich. Najważniejsze kryterium kwalifikacji skupia się na kwestii osiąganych dochodów. Dowiedz się, czy spełnisz kryteria i jak możesz złożyć wniosek.

Zobacz wideo Morawiecki ogłasza program "ochrona seniorów" - seniorzy powyżej 70. roku życia proszeni są o pozostawanie w domach

500+ dla seniora. Kto może starać się o ten dodatek?

Wsparcie to ma dotrzeć do seniorów, którzy osiągnęli 75 rok życia. Aby otrzymać to świadczenie, trzeba spełnić jednak jeszcze kilka wymagań. Pieniądze dostaną emeryci i renciści, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Ważnym aspektem jest również próg dochodowy. Senior wnioskujący o świadczenie nie może przekroczyć kwoty 1727,08 zł brutto. Jeśli jednak tak się stanie, podobnie jak w przypadku 14 emerytury, obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę".

500 plus dla seniora jak złożyć wniosek. Jakie dokumenty są wymagane?

Aby złożyć wniosek, w celu uzyskania dodatku 500 plus dla seniora, niezbędne okazują się też inne dokumenty. Sam wzór wniosku znajdziemy na stronie zus.pl, tam również wymienione są dokumenty, jakie do niego należy dołączyć. Są to:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • dokumentacja medyczna;
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku. Będzie to między innymi dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia – w tym wypadku pamiętajmy, że musi być ono wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku.

Kiedy nastąpią wypłaty z tytułu świadczenia 500+ dla seniora? Pieniądze mają zostać wpłacone już niebawem 

Rząd poinformował, że wypłaty świadczenia 500 plus dla seniora powinny ruszyć już w listopadzie 2021 roku. Duże znaczenie ma czas składania wniosków o ten dodatek do emerytury. Najlepiej zdążyć ze złożeniem wniosku do końca października 2021, aby otrzymać pieniądze już w kolejnym miesiącu. Tak jak rodzinom z dziećmi tak i w ty przypadku po przyznaniu świadczenia pieniądze mają być wypłacane comiesięcznie do emerytury.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: