Komu przysługuje 14 emerytura i ile wynosi 14 emerytura netto? Niektórzy będą rozczarowani

14 emerytura netto może wynieść mniej niż spodziewają się emeryci. Świadczenie nie przysługuje też wszystkim seniorom. Komu przysługuje 14 emerytura i czy potrzebny jest wniosek?

Emeryci to grupa społeczna, która w ostatnim czasie otrzymała szansę na liczne świadczenia. Najstarsi obywatele mogą liczyć m.in na trzynastą i czternastą emeryturę, a także 500 plus dla seniora i dodatkowe 200 złotych do emerytury. Niestety, mimo licznych form pomocy finansowej, dane statystyczne dotyczące emerytur nie są satysfakcjonujące. Wielu Polaków niepokoi się o przyszłe emerytury, a dane mówią o tym, że najniższa emerytura w Polsce wynosi w 2021 roku 1250,88 zł brutto. Oznacza to, że osoby pobierające minimalną emeryturę otrzymują 1066,66 zł "na rękę". Nie każdy emeryt może ubiegać się o wszystkie wspomniane świadczenia. Komu przysługuje 14 emerytura i ile wynosi jej kwota netto?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Komu przysługuje 14 emerytura? Liczy się próg dochodowy seniora

Aby otrzymać czternastą emeryturę, przede wszystkim trzeba posiadać status emeryta. Powinni o tym pamiętać szczególnie "nowi" emeryci, którzy aby otrzymać świadczenie muszą pospieszyć się ze składaniem wniosku. Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone. Dodatkowo, liczy się próg dochodu. Czternastka przysługuje tylko najbiedniejszym seniorom, których emerytura nie przekracza 2900 złotych brutto. Jest to kwota wynagrodzenia zasadniczego, przed dokonaniem wszelkich potrąceń i zmniejszeń. Po przekroczeniu kwoty obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Osoby, których świadczenie emerytalno-rentowe przekracza kwotę 4150,88 zł nie otrzymają czternastej emerytury. 

Ile wynosi 14 emerytura netto? Kwota nie jest wysoka

Czternasta emerytura jest równa najniższej wypłacanej emeryturze i wynosi zaledwie 1250,88 złotych brutto. Pieniądze zostaną wypłacone na konto seniora. Kwota "na rękę" po opodatkowaniu wynosi ok. 1021 zł na rękę. Oczywiście jest to kwota dla tych osób, których świadczenie nie przekracza 2900 zł. Kwota ulegnie zmniejszeniu, jeśli emeryt przekroczy próg dochodowy i zostanie proporcjonalnie zmniejszona. 

Czy konieczny jest wniosek o 14 emeryturę i kiedy wypłata Czternastki?

Czternasta emerytura jest wypłacana "z urzędu" oznacza to, że nie wymaga składania wniosku. Emeryci otrzymają ją automatycznie wraz z listopadowym świadczeniem, a więc jeszcze w tym roku. 

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: