Emerytura pomostowa - warunki. Kto może się ubiegać o wcześniejszą emeryturę?

Emerytura pomostowa to możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Kogo dotyczy możliwość skorzystania z tej opcji? Okazuje się, że tylko część osób może liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl

Osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, ale od lat wykonują pracę o szczególnym charakterze lub na szczególnych warunkach, mogą ubiegać się o świadczenie znacznie wcześniej. Emerytura pomostowa przysługuje tylko wybranym grupom pracowników. Jakie warunki należy spełnić?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytura pomostowa. Kto może się ubiegać o wcześniejszą emeryturę?

Zgodnie z założeniem, emerytura pomostowa umożliwia nam przejście na emeryturę nawet dziesięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jednakże dotyczy to jedynie tych osób, które pracują na szczególnych warunkach lub wykonują pracę o szczególnym charakterze. Chodzi tutaj przede wszystkim z taką kategorią zawodu, która wiąże się z ryzykiem pojawiającym się w codziennym środowisku pracy.

O emeryturę pomostową mogą się ubiegać pracownicy, którzy wykonują pracę:

  • na wodzie
  • pod ziemią
  • w powietrzu
  • w warunkach zmiennego mikroklimatu
  • w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego
  • ciężkie prace fizyczne

Emerytura pomostowa – warunki. W jakich sytuacjach możemy ubiegać się o emeryturę pomostową?

Emerytura pomostowa dotyczy osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i przez minimum 15 lat pracowały na szczególnych warunkach. W przypadku kobiet należy osiągnąć przy tym wiek 55 lat, a w przypadku mężczyzn 60 lat. Okres składkowy natomiast powinien wynosić 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.

Jeśli chodzi o wysokość emerytury pomostowej, będzie ona zależna od środków, które zgromadziliśmy przez ten czas na koncie ubezpieczeniowym ZUS. To, ile pieniędzy będziemy dostawać, uzależnione będzie od tablic średniego dalszego trwania życia. Co więcej, emerytura pomostowa wypłacana jest z Funduszu Emerytur Pomostowych, na którym składane są składki pracodawców zatrudniających pracowników, którzy wykonują pracę na szczególnych warunkach.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: