Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Czy emeryci dostaną więcej pieniędzy?

O ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia może starać się tylko część emerytów. Dowiedz się, czy możesz się o to starać. Jaki wniosek i gdzie trzeba złożyć?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ponowne przeliczenie emerytury może mieć wpływ na wysokość tego świadczenia. Seniorzy, którym zostanie ona przeliczona ponownie, mogą liczyć na większą kwotę. Nic więc dziwnego, że wielu seniorów po usłyszeniu tych informacji udała się do placówki ZUS. Okazuję się jednak, że nie jest ono dla każdego. Dowiedz się, kto może liczyć na ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Ponowne przeliczenie emerytur. Skąd wzięła się informacja na ten temat

Zgodnie z nowymi tablicami Głównego Urzędu Statystycznego nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W takiej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur dla seniorów jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. To właśnie ta informacja spowodowała napływ wniosków do ZUS-u w sprawie ponownego przeliczenia ich emerytury. Część z tych wniosków nie ma jednak żadnych podstaw i ZUS odmówi przeliczenia emerytury.

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Komu przysługuje?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może złożyć osoba, która osiągnęła już wiek emerytalny, ale wciąż pozostaje na zatrudnieniu i odprowadza odpowiednie składki. W związku z tą sytuacją seniorzy, którzy od wielu lat pobierają świadczenie, a na ich kontach nic się nie zmienia, zwykle spotkają z się z negatywną decyzją ZUS-u. Aktualne tablice GUS obowiązują od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 i dotyczą jedynie emerytur tzw. „nowego systemu".

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury: kiedy będzie wzięty pod uwagę?

  • Jeśli przeszliśmy w tym czasie na emeryturę ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego,
  • jeśli osiągnęliśmy wiek emerytalny już wcześniej, ale dopiero teraz zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie pobierania świadczenia,
  • jeśli już wcześniej spełniły warunki do emerytury ustalanej według nowych zasad, ale dopiero teraz, czyli w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. wystąpią o ustalenie tej emerytury.

Kiedy wniosek o ponowne przeliczenie emerytury zostanie odrzucony?

Do placówek ZUS wpływają wnioski o przeliczenie dotychczasowych emerytur w związku z nowymi tablicami od:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.) - to oznacza, że już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

Niestety osoby te otrzymają odmowę przeliczenia. W ich sytuacji zastosowanie nowych tablic średniego dalszego trwania życia jest niemożliwe.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: