500 plus dla seniora wniosek: Jeśli złożysz go szybko, pieniądze dostaniesz jeszcze w tym roku

Niektórzy emeryci mogą liczyć na jeszcze jedno świadczenie. 500 plus dla seniora to dodatek, który w przeciwieństwie do 14 emerytury wymaga złożenia wniosku. Kto może go otrzymać?

Nieliczni emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Co trzeba zrobić aby otrzymać 500 plus dla seniora? W przeciwieństwie do wielu świadczeń, które oferuje rząd konieczne jest złożenie wniosku, oraz dodatkowej dokumentacji. Pieniądze przysługują jedynie najbardziej potrzebującym seniorom. Jeśli pospieszysz się ze złożeniem wniosku, to pieniądze trafią do ciebie jeszcze w tym roku. W ubiegłym roku według statystyk 365 tys. osób pobierało świadczenie emerytalne w kwocie niższej niż obowiązująca emerytura minimalna (1250,88 zł brutto). 500 plus dla seniora to szansa na dodatkową pomoc.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kaczyński: "Trzaskowski blokuje wypłacanie 500+"

Kto otrzyma 500 plus dla seniora? Świadczenie nie trafi do każdego emeryta

Aby otrzymać 500 plus dla seniora należy spełnić określone warunki. Pieniądze mogą dostać jedynie najubożsi seniorzy, zazwyczaj cierpiący na problemy ze zdrowiem. Mowa o osobach, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji, lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Ważny jest również wiek, ponieważ wnioskować mogą jedynie osoby, które ukończyły 75 lat. Ich dochód nie może być większy niż 1727,08 złotych brutto (1227,08 złotych netto). Obowiązuje również zasada "złotówka za złotówkę".

Barbara Kurdej-Szatan Barbara Kurdej-Szatan ma pikowany płaszcz. Gdzie są podobne?

Aby otrzymać 500 plus dla seniora, wniosek nie wystarczy. Konieczne dokumenty

Oprócz wniosku, który jest niezbędny, aby otrzymać świadczenie, konieczne jest dostarczenie dokumentów do najbliższego punktu ZUS. Wniosek można znaleźć bezpośrednio na stronie Internetowej. Potrzebne dokumenty, które musi posiadać wnioskujący senior to:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • dokumentacja medyczna;
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku. Będzie to między innymi dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia - w tym wypadku pamiętajmy, że musi być ono wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne) Emerytury stażowe w 2021 roku? Wymogi formalne są spełnione

Kiedy wypłata 500 plus dla seniora? Mogą trafić na konto jeszcze w tym roku?

Jeśli senior złoży wniosek wystarczająco wcześnie, to pieniądze trafią do niego jeszcze w tym roku. Ważne, aby zrobił to do końca października, załączając do wniosku pełną dokumentację. Wtedy pieniądze trafią do niego jeszcze w listopadzie, bo właśnie wtedy przypada pierwsza wypłata.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: