Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie. Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego?

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie - zleceniobiorcy to specyficzna grupa pracowników. Aby otrzymać prawo do zasiłku chorobowego, konieczne będzie spełnienie kilku ważnych warunków. Jakie dokumenty będą nam potrzebne?

Interesuje cię temat świadczeń? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zasiłek chorobowy to specjalne świadczenie wypłacane przez ZUS pracownikom, którzy nie mogą przez jakiś wykonywać swoich obowiązków z powodu choroby. Niestety osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie będą musiały spełnić w tym wypadku pewne warunki. Jakie dokumenty powinniśmy przedstawić, aby móc liczyć na wypłatę zasiłku?

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Umowa zlecenie a zasiłek chorobowy. Czy zleceniobiorcy mogą liczyć na wypłatę zasiłku?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że zasiłek chorobowy przysługuje wszystkim osobom, które podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Oznacza to, że zleceniobiorcy także mają szansę go otrzymać, jeśli tylko wniosą o dobrowolne poddanie się ubezpieczeniu. Prawo do zasiłku zyskujemy wówczas po 90. dniach nieprzerwanego okresu ubezpieczeniowego.

Istnieje jednak możliwość otrzymania zasiłku już od pierwszego dnia ubezpieczenia. Obejmuje to jednak tylko niektóre osoby:

  • absolwenci szkół, którzy przystąpili do ubezpieczenia w ciągu 90. dni od ukończenia szkoły,
  • osoby niezdolne do pracy ze względu na wypadek w drodze do pracy lub z pracy,
  • osoby ubezpieczone obowiązkowo, jeśli mają wcześniejszy okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (przynajmniej 10 lat),
  • posłowie i senatorowie, którzy przystąpili do ubezpieczenia w ciągu 90. dni od ukończenia kadencji.

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie. Jakie dokumenty należy dostarczyć do ZUS-u?

Zasiłek dla zleceniobiorcy powinien zostać ukazany w deklaracji ZUS. Istnieją dwa przypadki, w zależności od których powinniśmy podejmować następujące zadania:

  • jeśli zleceniobiorca choruje cały miesiąc, zasiłek powinien zostać wykazany na deklaracji RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx oraz kodem świadczenia przerwy 313.
  • jeśli zleceniobiorca choruje tylko przez jakąś część miesiąca, wówczas wykazujemy to na raportach RCA z kodem 04 11 xx i wynagrodzeniem, które stanowi podstawę dla wymiaru składek oraz RSA z kodem 04 11 xx, kodem świadczenia przerwy 313 i okresem zwolnienia lekarskiego.

 Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ 

Więcej o: