Zasiłek pogrzebowy to świadczenie, które otrzymuje zazwyczaj bliska osoba zmarłego. Pieniądze są przeznaczone na pochówek i mają stanowić formę pomocy finansowej. Okazuje się, że wnioskować o świadczenie może nie tylko rodzina osoby zmarłej. Może być to m.in pracodawca. Kwota przeznaczona na urządzenie pogrzebu może być zaskakująco duża. W Polsce koszt trumny wynosi minimum tysiąc złotych, a za miejsce na cmentarzu należy wpłacić około kilkuset złotych. Do tego dochodzi koszt mszy i nagrobka, którego cena często może przerosnąć nasze oczekiwania, bo to wydatek rzędu kilku tysięcy. Ile zatem może otrzymać osoba bliska i czy zasiłek pokryje te wydatki?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy trzeba spełnić określone warunki. Przysługuje on następującym osobom, które pokryły koszty pogrzebu:
Zasiłek pogrzebowy w 2021 roku wynosi tyle samo ile wynosił w 2011 roku. Kwota została ustalona, ale rząd zastanawia się nad jej podwyższeniem. Obecnie obowiązuje świadczenie w wysokości 4000 brutto. 1 grudnia 2020 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Posłowie Lewicy proponują, by kwota zasiłku pogrzebowego wynosiła 7000 zł i podlegała waloryzacji. Jednak żadnych decyzji na ten moment nie podjęto.
Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy, do ZUS muszą wpłynąć dokumenty:
Ważny jest też termin składania wniosku. Jeśli wpłynie do ZUS po upłynięciu 12 miesięcy od śmierci osoby bliskiej, zasiłek nie zostanie przyznany.
Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ