Jakie jest najniższe wynagrodzenie 2022? Wzrośnie też stawka godzinowa. Kto zarobi ponad 3 tysiące?

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 roku. Zmianie ulegnie też minimalna stawka godzinowa. Czy to oznacza, że wszyscy Polacy mogą liczyć na 3 tysiące złotych? Najniższe wynagrodzenie 2022 może rozczarować. Ile wyniesie i komu przysługuje?

Już w 2022 roku wielu obywateli otrzyma podwyżkę wynagrodzenia. Osoby, które na ten moment zarabiają najmniej mogą liczyć także na wzrost stawki godzinowej. Czy to oznacza, że mogą liczyć nawet na trzy tysiące złotych o które wnioskowano? Niestety, nie wszyscy. Ważny jest także rodzaj umowy i warunki, które ustalono. Wzrost płacy minimalnej podniósł się o kilkaset złotych w stosunku do roku 2021. Zdaniem obywateli to i tak bardzo niewiele. Należy pamiętać o tym, że to grupa ludzi, która nadal zarobi najmniej. Komu przysługuje podwyżka wynagrodzenia i ile pieniędzy możemy spodziewać się w 2022?

Zobacz wideo Jaki poziom może osiągnąć płaca minimalna w 2022 roku?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje najniższe wynagrodzenie 2022? Nie każdego czeka podwyżka

W Polsce stawkę minimalną otrzymuje ponad 2,2 mln Polaków. W 2021 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 2800 zł brutto, a najniższa stawka godzinowa to 18,3 zł brutto. Rząd zapowiedział zmiany, które mogą zwiększyć wypłatę wielu obywateli o kilkaset złotych. Kto ją otrzyma?

Zgodnie z art. 6 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego w danym roku. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Zatem pracownik, który podpisał umowę o pracę, nie może zarabiać mniej (gdy świadczy pracę przez 8 godzin dziennie w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy) niż płaca minimalna. Podwyżka nie dotyczy osób zatrudnionych nielegalnie np.na podstawie umowy ustnej. Pracodawca musi też opłacać składki.

Ile wyniesie najniższe wynagrodzenie 2022? To kilkaset złotych więcej niż w 2021 

Rząd zdecydował o podniesieniu najniższego minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2022 r. minimalne zarobki wzrosną o 210 zł. To oznacza, że płaca minimalna na rok 2022 wyniesie 3010 zł. Jest to niestety kwota brutto. Netto, czyli "na rękę" obywatele zarabiający najmniej dostaną 2 164 PLN netto.

W 2022 roku wzrośnie też stawka godzinowa. Ma to związek z minimalnym wynagrodzeniem

Rząd potwierdził również wzrost stawki godzinowej, która obowiązuje np. przy zatrudnieniu na umowie zlecenie. W 2021 roku najniższa stawka godzinowa to 18,3 zł brutto. Po zmianach obywatele będą otrzymywać 19,70 zł brutto za godzinę pracy. Można powiedzieć, że kwota wzrośnie, ale...minimalnie.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: