Świadczenie rehabilitacyjne 2021. Kto i kiedy może się o nie ubiegać? Nie czekaj aż skończy się zasiłek chorobowy

Świadczenie rehabilitacyjne 2021, kto i kiedy może ubiegać się o to świadczenie? Co decyduje o prawie do pobierania pieniędzy z jego tytułu? Sprawdź, ile wynosi i na jak długo jest przyznawane.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie każdy może korzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego, przyznawane jest ono określonym osobom. Często mylnie nazywany jest również zasiłkiem rehabilitacyjnym. Warto pamiętać, że są to jednak dwa inny świadczenia przyznawane na innych zasadach. 

Kasia Cichopek pozuje w bieliźnie. Poruszyła ważną dla wielu osób kwestię Kasia Cichopek w dzianinowej sukience na jesień

Zobacz wideo Drętwienie kończyn - błaha dolegliwość czy choroba?

Świadczenie rehabilitacyjne 2021. Kto decyduje o rodzaju świadczenia

Świadczenie rehabilitacyjne jest to forma wsparcia dla osób, które wyczerpały już okres zasiłku chorobowego, a mimo to stan ich zdrowia nie pozwala na powrót do obowiązków pracowniczych. Po upływie 182 dni przebywania na zasiłku chorobowym to ZUS decyduje co dalej. Jeśli uzna on, że dalsze leczenie i rehabilitacja przywrócą zdolność do pracy, może dalej wypłacać świadczenia. O tym jednak czy może wrócimy do zdrowia, decyduje orzecznik ZUS. 

Świadczenie rehabilitacyjne 2021. Komu przysługuje do niego prawo

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom, które objęte są ubezpieczeniem chorobowym i z tego tytułu:

  • są pracownikiem,
  • są duchownym,
  • wykonują prace nakładcze,
  • są członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • wykonują pracę odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, gdy osoba odbywa karę pozbawienia wolności lub jest tymczasowo aresztowana,
  • wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, albo współpracuje z taką osobą, w tym pracuje na podstawie umowy uaktywniającej,
  • prowadzi pozarolniczą działalność lub współpracowania z taką osobą,
  • odbywa służbę zastępczą.

Emerytura bez podatku Umowa zlecenie a emerytura. Nie każdy zna wszystkie fakty

Na jak długo przyznawane jest świadczenie rehabilitacyjne i ile wynosi?

Świadczenie przyznawane jest na okres przywrócenia zdolności do pracy, najdłużej na 12 miesięcy. Może ono być przyznane jednorazowo lub w częściach. To lekarz orzecznik ZUS wydaje orzeczenie o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego. 

trzy warianty wypłacania kwoty zasiłku rehabilitacyjnego. Może być równa 75% 90% lub 100% kwoty, jaką pobieraliśmy z zasiłku chorobowego. Osoby, które utraciły zdolność do pracy z powodu wypadku w niej lub choroby zawodowej, a także kobiety w ciąży, otrzymają 100 procent. Pozostali przez pierwsze 90 dni otrzymają 90 procent podstawy zasiłku chorobowego. Po upłynięciu tego czasu kwota zmniejszy się do 75 procent.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: