Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nie każdy może korzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego, przyznawane jest ono określonym osobom. Często mylnie nazywany jest również zasiłkiem rehabilitacyjnym. Warto pamiętać, że są to jednak dwa inny świadczenia przyznawane na innych zasadach.
Świadczenie rehabilitacyjne jest to forma wsparcia dla osób, które wyczerpały już okres zasiłku chorobowego, a mimo to stan ich zdrowia nie pozwala na powrót do obowiązków pracowniczych. Po upływie 182 dni przebywania na zasiłku chorobowym to ZUS decyduje co dalej. Jeśli uzna on, że dalsze leczenie i rehabilitacja przywrócą zdolność do pracy, może dalej wypłacać świadczenia. O tym jednak czy może wrócimy do zdrowia, decyduje orzecznik ZUS.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom, które objęte są ubezpieczeniem chorobowym i z tego tytułu:
Świadczenie przyznawane jest na okres przywrócenia zdolności do pracy, najdłużej na 12 miesięcy. Może ono być przyznane jednorazowo lub w częściach. To lekarz orzecznik ZUS wydaje orzeczenie o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego.
Są trzy warianty wypłacania kwoty zasiłku rehabilitacyjnego. Może być równa 75% 90% lub 100% kwoty, jaką pobieraliśmy z zasiłku chorobowego. Osoby, które utraciły zdolność do pracy z powodu wypadku w niej lub choroby zawodowej, a także kobiety w ciąży, otrzymają 100 procent. Pozostali przez pierwsze 90 dni otrzymają 90 procent podstawy zasiłku chorobowego. Po upłynięciu tego czasu kwota zmniejszy się do 75 procent.