Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Niektórzy mogą zyskać dodatkową gotówkę

ZUS ponowne przeliczenie emerytury: tylko niektórzy emeryci skorzystają na nowych tablicach średniego dalszego trwania życia. Skąd ta selekcja? Wszystko będzie zależało od tego, kiedy zdecydowaliśmy się na pobieranie świadczenia emerytalnego.

Interesuje cię temat świadczeń? Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdy do mediów trafiła informacja o tym, że niektórzy emeryci zyskali sporo dodatkowych pieniędzy po ponownym przeliczeniu emerytury, zawrzało. Tysiące seniorów wyruszyło do ZUS-u z własnymi wnioskami i nadzieją na to, że być może i im los przyniesie szczęście. Okazuje się jednak, że większość z nich spotkała się z odmową. Dlaczego? Na pozytywne rozparzenie wniosku może liczyć tylko część emerytów.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

ZUS wniosek o przeliczenie emerytury. Kiedy spotkamy się z odmową?

Okazuje się, że wniosek o ponowne przeliczenie emerytury ma rację bytu tylko w przypadku osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i do tej pory wciąż pozostawali w zatrudnieniu oraz tych, którzy w tym roku dosięgnęły wieku emerytalnego. Seniorzy, którzy pobierają świadczenia z racji tzw. „starego systemu" nie mogą liczyć na to, że spotkają się z inną decyzją niż negatywna. Dlaczego? Ponieważ na ich kontach od lat nic się nie zmienia. Tymczasem okazuje się, że większość wniosków pochodzi właśnie od tej części emerytów.

Katarzyna CichopekKasia Cichopek w najmodniejszych spodniach na jesień

Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię" - mówi dla infor.pl Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Każdy chce skorzystać z szansy, którą widzimy w nowych tablicach średniego dalszego trwania życia. Niestety, reguły są nieubłagane.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. W jakich sytuacjach możemy wnioskować?

Emeryturę oblicza się między innymi na podstawie tablic średniego dalszego trwania życia. Aktualne tablice obowiązują od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 i ze względu na sytuację epidemiczną, są korzystniejsze dla nowych emerytów. Ponowne przeliczenie emerytury może zostać wzięte pod uwagę tylko, gdy wnioskują osoby, które właśnie osiągnęły wiek emerytalny lub osiągnęły go już wcześniej, ale nie zdecydowały się wówczas na przejście na emeryturę.

14. emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Ile wynosi 14. emerytura? Wypłata jeszcze w październiku

Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury – dodaje Iwona Kowalska-Matis

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: