Kiedy wypłata 14. emerytury? Niektórzy emeryci dostaną ją jeszcze w październiku

14. emerytura 2021 nie obejmie wszystkich emerytów w takim samym wymiarze. Część może na tym wiele stracić. Kiedy wypłata świadczenia? Niektórzy otrzymają je jeszcze w październiku.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej artykułów na ten temat znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytury już wkrótce pojawią się na kontach emerytów. Świadczenie ma objąć sporą grupę seniorów, ale pojawią się osoby, które nie mogą liczyć na przypływ gotówki. Dlaczego? Istotną kwestią okazuje się być kryterium dochodowe. Jak będą wyglądały listopadowe wypłaty? Niektórzy otrzymają je jeszcze w październiku.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

14. emerytura 2021. Kto może liczyć na dodatkowe wsparcie od rządu?

14. emerytura, znana także potocznie jako „czternastka" w odróżnieniu od 13. emerytury nie dotyczy wszystkich seniorów w takim samym wymiarze. Obejmuje seniorów, którzy od 31 października mają prawo do emerytury, renty, renty socjalnej lub świadczenia przedemerytalnego. Świadczenie jest wypłacane automatycznie, dlatego nie ma konieczności składania odpowiednich dokumentów, aby je otrzymać. Okazuje się jednak, że tym razem istotnym okaże się kryterium dochodowe. „Czternastka" w pełnym wymiarze zostanie wypłacona tylko ośmiu milionom emerytów. Co z resztą?

Ile wynosi 14. emerytura 2021 - tabela. Nie wszyscy otrzymają pełne świadczenie

14. emerytura jest równa kwocie 1250,88 złotych brutto, co daje nam na rękę 1022,30 złotych. Okazuje się jednak, że pełne świadczenie otrzymają jedynie te osoby, których comiesięczne świadczenie nie przekracza kwoty 2900 złotych brutto, czyli ok. 2415 złotych netto. Emeryci z wyższymi świadczeniami mogą liczyć na dodatek pomniejszony na zasadzie „złotówka za złotówkę", czyli o kwotę, która stanowi przekroczenie górnej granicy dochodów. Tabelę, która obrazuje „czternastkę" w konkretnych przypadkach, znajdziecie w galerii u góry artykułu.

Kiedy wypłata 14. emerytury? Niektórzy otrzymają ją wcześniej

Zgodnie z zapowiedzią, 14. emerytura pojawi się na kontach emerytów wraz z listopadowym świadczeniem emerytalnym. Zwykle przypada to na dni: 1, 4, 6, 10, 15, 20 lub 25 dzień miesiąca. Biorąc pod uwagę jednak święto, które obchodzimy 1 listopada, emeryci, którzy otrzymują emeryturę wraz z pierwszym dniem miesiąca, dostaną czternastkę już 28 października 2021.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: