Interesuje was temat świadczeń? Więcej artykułów na ten temat znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl
Emerytura po mężu, zwana formalnie rentą rodzinną, to świadczenie przysługującej bliskim osoby zmarłej, która pobierała emeryturę z tytułu niezdolności do pracy lub osobie ubezpieczonej. Regulacje w obrębie świadczenia zostały wprowadzone na postawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie warunki należy spełnić, aby nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie?
O zasiłek rodzinny może ubiegać się rodzina osoby zmarłej, która była ubezpieczona, pobierała emeryturę pomostową, świadczenie przedemerytalne, z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub spełniała warunki do otrzymania tych świadczeń. Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić bardzo konkretne warunki, różniące się o rodzaju relacji pomiędzy zmarłem a osobą wnioskującą. Wszelkie szczegóły dotyczące tego tematu znajdziecie na stronie internetowej ZUS-u. My omówimy sprawę na przykładzie wdowy, w której przypadku warunki będą następujące:
Ważną kwestią jest także wysokość renty rodzinnej. Okazuje się, że świadczenie nie gwarantuje nam otrzymania emerytury po mężu w pełnym wymiarze. Jej wysokość będzie zależna także od ilości osób, którym przysługuje. I tak na przykład:
Renta rodzinna niesie za sobą pewien haczyk. Otóż okazuje się, że kobiety, których wniosek o emeryturę po mężu zostanie rozpatrzony pozytywnie, automatycznie zostają odcięte od własnych świadczeń. Teoretycznie wydawać by się mogło, że i tak wychodzimy na tym na plus, ponieważ mężczyźni zwykle zarabiają więcej - ale po odjęciu kilku procentów, które się nam nie należą, renta może okazać się niższa niż nasze dochody. Nie zawsze rezygnacja z własnej emerytury będzie się nam opłacać. Nasi czytelnicy nie kryją oburzenia takim stanem rzeczy:
A co z moimi składkami? Pracowałam ponad 30 lat, gdy mąż umarł, miałam skończone 50 lat i od tego czasu pobieram rentę po mężu. A moje składki, które odprowadzałam, ZUS ma na marmury!!
Powinno się brać swoją emeryturę i dziedziczyć połowę emerytury po zmarłym małżonku! Tak jest np. w Niemczech. Dlaczego mają przepadać składki tak długo odkładane, dlaczego mamy wybór tylko jednego dochodu? TO ZWYKŁE ZŁODZIEJSTWO
Moje składki za 37 lat pracy zagrabiło państwo!
Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ