Renta rodzinna po mężu - komu należy się świadczenie? Jest haczyk. "A co z moimi składkami?"

Emerytura po mężu, znana jako renta rodzinna, należy się członkom rodziny osoby zmarłej. Okazuje się jednak, że świadczenie kryje w sobie jeden haczyk. Możemy stracić na tym sporą sumę pieniędzy.

Interesuje was temat świadczeń? Więcej artykułów na ten temat znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura po mężu, zwana formalnie rentą rodzinną, to świadczenie przysługującej bliskim osoby zmarłej, która pobierała emeryturę z tytułu niezdolności do pracy lub osobie ubezpieczonej. Regulacje w obrębie świadczenia zostały wprowadzone na postawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie warunki należy spełnić, aby nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie?

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Emerytura po mężu. Kto może wnioskować i ile wynosi świadczenie?

O zasiłek rodzinny może ubiegać się rodzina osoby zmarłej, która była ubezpieczona, pobierała emeryturę pomostową, świadczenie przedemerytalne, z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub spełniała warunki do otrzymania tych świadczeń. Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić bardzo konkretne warunki, różniące się o rodzaju relacji pomiędzy zmarłem a osobą wnioskującą. Wszelkie szczegóły dotyczące tego tematu znajdziecie na stronie internetowej ZUS-u. My omówimy sprawę na przykładzie wdowy, w której przypadku warunki będą następujące:

  • w chwili śmierci małżonka miała przynajmniej 50 lat,
  • w chwili śmierci małżonka nie była zdolna do pracy,
  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy pięć lat po śmierci małżonka,
  • wychowuje dziecko do 16 roku życia, lub 18 roku życia kontynuującego naukę, które ma prawo do ubiegania się o rentę rodzinną,
  • wychowuje dziecko niezdolne do samodzielnej egzystencji lub do pracy, któremu przysługuje renta rodzinna.

Ważną kwestią jest także wysokość renty rodzinnej. Okazuje się, że świadczenie nie gwarantuje nam otrzymania emerytury po mężu w pełnym wymiarze. Jej wysokość będzie zależna także od ilości osób, którym przysługuje. I tak na przykład:

  • gdy przysługuje jednej osobie, wysokość jest równa 85 procent świadczenia,
  • gdy przysługuje dwóm osobom, wysokość jest równa 90 procent świadczenia,
  • gdy przysługuje trzem osobom lub więcej, wysokość jest równa 95 procent świadczenia.

Katarzyna Cichopek Kasia Cichopek w najmodniejszych spodniach na jesień

Emerytura po mężu, czyli renta rodzinna. Jakie konsekwencje wiążą się z otrzymaniem świadczenia?

Renta rodzinna niesie za sobą pewien haczyk. Otóż okazuje się, że kobiety, których wniosek o emeryturę po mężu zostanie rozpatrzony pozytywnie, automatycznie zostają odcięte od własnych świadczeń. Teoretycznie wydawać by się mogło, że i tak wychodzimy na tym na plus, ponieważ mężczyźni zwykle zarabiają więcej - ale po odjęciu kilku procentów, które się nam nie należą, renta może okazać się niższa niż nasze dochody. Nie zawsze rezygnacja z własnej emerytury będzie się nam opłacać. Nasi czytelnicy nie kryją oburzenia takim stanem rzeczy:

A co z moimi składkami? Pracowałam ponad 30 lat, gdy mąż umarł, miałam skończone 50 lat i od tego czasu pobieram rentę po mężu. A moje składki, które odprowadzałam, ZUS ma na marmury!!

Rząd będzie musiał znaleźć więcej pieniędzy dla emerytów. 500 plus dla seniora wniosek: Komu przysługuje świadczenie?

Powinno się brać swoją emeryturę i dziedziczyć połowę emerytury po zmarłym małżonku! Tak jest np. w Niemczech. Dlaczego mają przepadać składki tak długo odkładane, dlaczego mamy wybór tylko jednego dochodu? TO ZWYKŁE ZŁODZIEJSTWO
Moje składki za 37 lat pracy zagrabiło państwo!

 Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: