Ulga mieszkaniowa 2021. Od PIT możesz odliczyć lodówkę, pralkę oraz inne AGD

Dzięki zmianom wprowadzonym przez Ministerstwo Finansów, ulga mieszkaniowa będzie obejmowała więcej obszarów. Została zmodyfikowana na korzyść podatnika i co ciekawe, skorzystamy z niej nieco dłużej niż przewidywano. O jakich zmianach warto wiedzieć?

Jednym ze zwolnień podatkowych, które cieszą wielu obywateli jest zawarta w ustawie o PIT ulga mieszkaniowa. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT czytamy, że "wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli uzyskane przychody z tego tytułu przeznaczone zostaną na własne cele mieszkaniowe". Niestety, kwota zwolnienia od PIT zależy od tego, w jakiej części uzyskany przychód zostanie wydany na cele mieszkaniowe. Aby ją otrzymać, w deklaracji PIT-39 należy wykazać m.in przychód z tytułu sprzedaży mieszkania, udokumentowane koszty sprzedaży nieruchomości, dochód do opodatkowania, a także dochód zwolniony z podatku ze względu na przeznaczenie środków na prywatne cele mieszkaniowe. W 2021 roku nastąpiły zmiany na korzyść podatnika. Wydłużył się m.in czas możliwości wydania środków. Do kiedy?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Maciej Wąsik: Nikt z CBA, kto kontrolował oświadczenia Obajtka, nie pracuje w Orlenie

Czym jest ulga mieszkaniowa 2021 i komu przysługuje? Nie każdy ją otrzyma

Ulga mieszkaniowa to inaczej nazwane preferencyjne warunki rozliczania podatku od osób fizycznych. Jest ona uznawana prawnie, w związku z zapisami ustawy o podatku dochodowym (ustawy o PIT). Przepisy te dotyczą warunków zwolnienia z opodatkowania w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości. Ulgi mieszkaniowe przysługują przede wszystkim tym podatnikom, którzy w ciągu ostatnich trzech lat wydali na tzw. własne cele mieszkaniowe środki pozyskane ze sprzedaży nieruchomości zakupionej lub otrzymanej maksymalnie pięć lat wcześniej.

Aby otrzymać ulgę mieszkaniową, konieczne są wydatki. Które się wliczają?

Warunkiem otrzymania ulgi mieszkaniowej jest poniesienie wydatków na własne cele mieszkaniowe w określonym terminie. Termin nie może minąć później niż w okresie 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Przepis art. 21 ust. 25 ustawy PIT określa wszystkie rodzaje wydatków na własne cele mieszkaniowe. Zalicza się m.in. wydatki na: 

  • nabycie budynku mieszkalnego,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • na nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  • na budowę, adaptację czy też remont własnego budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego.

Do wydatków niezbędnych podczas adaptacji, czy remontu zaliczamy też m.in sprzęt AGD.

Ulga mieszkaniowa 2021. Jakie zmiany wprowadzi rząd?

Ze względu na pandemię Covid-19, rząd wprowadził zmiany na korzyść podatnika. Ministerstwo Finansów, Funduszy oraz Polityki Regionalnej wydało rozporządzenie, z którego jednoznacznie wynika, że możliwość wydania na własne cele mieszkaniowe środków pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości w 2018 roku, zostało przedłużone do 31 grudnia 2021 roku. Termin został więc wydłużony o rok. Co ciekawe, zgodnie z ustawą przygotowaną przez resort finansów, możliwe, że w życie wejdą zmiany polegające na, doprecyzowaniu pkt 3 w art. 21 ust. 1 wskazanie w przepisie art. 21 ust. 30a ustawy PIT. Dzięki niej, za wydatki na własne cele mieszkaniowe uznawane będą też wydatki na spłatę kredytu wraz z odsetkami. 

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: