Jak złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Nie każdy emeryt otrzyma świadczenie

Niektórzy emeryci mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie. Oprócz czternastej emerytury będą otrzymywali dodatkowe 500 złotych co miesiąc. Jak złożyć wniosek o 500 plus dla seniora?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że średnia emerytura w Polsce wynosi więcej niż w latach poprzednich. Przeciętne świadczenie emerytalno-rentowe w pierwszej połowie 2021 r. wyniosło 2 524,37 zł i było wyższe o 7 proc. niż rok wcześniej. Na wysokość świadczeń wpłynęła przede wszystkim waloryzacja. To jednak tylko jeden z czynników, które wpływają na poprawę sytuacji seniorów. Rząd proponuje im kolejne świadczenia, niestety nie są one dla wszystkich. Już niedługo na koncie najstarszych obywateli pojawi się czternasta emerytura. Mają także szansę na 500 plus co miesiąc. Kto je otrzyma?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Komu przysługuje 500 plus dla seniora? Nie każdy je dostanie

500 plus dla seniora jest to rządowy program świadczeń rodzinnych działający od października 2019 roku. Na jego mocy wsparcie finansowe w wysokości 500 zł miesięcznie mogą otrzymać osoby niepełnosprawne, jak również osoby starsze wymagające opieki. Konieczne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów w ZUS, a także wykazanie zaświadczenia o dochodach. O świadczenie mogą wnioskować osoby, które ukończyły 75 lat i ich dochód nie przekracza 1772,08 zł brutto. 

Jak złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Potrzebne dokumenty

Oby, które wnioskują o zasiłek pielęgnacyjny muszą dostarczyć wybrany dokument:

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji

O świadczenie mogą starać się także osoby, które nie posiadają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, ale ukończyły 75 lat i pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Oprócz tego należy dostarczyć wniosek, dostępny na platformie gov.pl.

Kiedy wypłata 500 plus dla seniora? Pieniądze trafią do emerytów jeszcze w tym roku

Emeryci, którzy ukończyli 75 lat i złożą wniosek o świadczenie 500 plus dla seniora do końca października 2021, otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia jeszcze w listopadzie tego roku. 

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: