Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Czy ZUS może odmówić?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Kto może wyciągnąć z tego realne korzyści? Okazuje się, że na jego pozytywne rozpatrzenie mogą liczyć tylko niektórzy. Dlaczego? Odpowiadamy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów zajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W ostatnim czasie wiele słyszy się na temat korzyści, jakie wynikają z ponownego przeliczenia emerytury. Wielu emerytów postanowiło spróbować swoich sił, składając do ZUS-u kolejne wnioski. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest tak prosta. Tylko niektórzy mogą wyciągnąć z tego realne zyski. Dlaczego?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Czy ZUS może go odrzucić?

Zgodnie z założeniem, wniosek o ponowne przeliczenie emerytury mogą złożyć jedynie ci seniorzy, którzy właśnie osiągnęli wiek emerytalny lub osiągnęli go już wcześniej, ale postanowili pozostać w zatrudnieniu. W przypadku osób, na kontach których od lat nic się nie zmienia, wnioskowanie nie ma żadnego sensu. Tymczasem do ZUS-u wciąż napływają wnioski pochodzące od emerytów tzw. „starego systemu". Każdy chce skorzystać z szansy, którą właśnie stawiają przed nami nowe tablice średniego dalszego trwania życia. Pracownicy ZUS-u jasno dają do zrozumienia, że nagminne składanie wniosków nie ma najmniejszego sensu.

Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię" - mówi dla infor.pl Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Ponowne przeliczenie emerytury. Kto może wnioskować?

Jak wiemy, jednym z czynników, które bierze się pod uwagę w czasie obliczania wysokości emerytury, są tablice średniego dalszego trwania życia. Aktualne tablice obowiązują od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 i dotyczą jedynie tych emerytur, które zostały ustalone na nowych zasadach. W związku z tym na pozytywne rozpatrzenie wniosku mogą liczyć jedynie te osoby, które w tym roku osiągnęły wiek emerytalny lub dopiero teraz zdecydowały się na przejście na emeryturę.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: