Najniższa emerytura 2021. Jaka jest jej kwota brutto a jaka netto? Nie każdy senior otrzymuje minimalną emeryturę

Najniższa emerytura 2021. Jej kwota co roku się zmienia, ponieważ jest waloryzowana. Ile wynosi w kwocie brutto a ile netto? W porównaniu do emerytury z 2020 roku jest wyższa o 50,88 zł, a i tak nie wszyscy emeryci pobierają choćby tą najniższą.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura jako świadczenie przyznawane przez ZUS. Otrzymują ją osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i postanowiły, że przestaną już pracować. Kwota tego świadczenia zależy od wielu czynników, takich jak m.in. to ile lat przepracował senior i ile zarabiał. Z danych ZUS wynika, że aż 365 tys. osób w 2021 roku pobiera świadczenie emerytalne w kwocie niższej niż obowiązująca emerytura minimalna. Ile wynosi świadczenie minimalne "na rękę"?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Najniższa emerytura 2021- w jakiej kwocie jest przyznawana?

Rok rocznie w marcu kwota minimalnej emerytury się zmienia, ponieważ jest waloryzowana. Początkiem tego roku ustalono, że wynosić będzie ona 1250,88 zł brutto. W praktyce oznacza to, że seniorzy pobierający minimalną emeryturę otrzymują 1066,66 zł "na rękę". W porównaniu do roku ubiegłego jest to kwota wyższa o 50,88 zł. W 2022 roku świadczenie znów zostanie podniesione.

Emerytura minimalna- kto może liczyć na tę najniższą kwotę świadczenia?

Jest kilka kryteriów, które musi spełnić senior, aby mieć pewność, że otrzyma emeryturę w kwocie minimalnej lub większej. Po pierwsze był ubezpieczony i odprowadzał składki na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu kapitał, jaki uzbierała osoba starsza, pozwoli na wypłatę emerytury w kwocie minimalnej lub wyższej. Jeśli się tak jednak nie stało i kwota nie została uzbierana w odpowiedniej wysokości, wtedy liczy się staż pracy. W tym wypadku staż ubezpieczeniowy powinien wynosić 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Jeśli staż pracy jest odpowiedni, a senior nie odprowadził odpowiedniej kwoty kapitału, ZUS powinien przyznać emeryturę minimalną ze względu na lata pracy.

Czy można dostać emeryturę niższą niż minimalna?

W sytuacji, w której senior osiągnie powszechny wiek emerytalny i niespełnieni warunku stażu ubezpieczeniowego, ZUS obliczy emeryturę na podstawie zgromadzonego przez niego kapitału. Najniższa przyznana emerytura za styczeń 2021 r. w Polsce wyniosła tylko 3 grosze.

W takiej sytuacji mogą znaleźć się osoby, które przez większość swojego życia były bierne zawodowo lub pracowały "na czarno". Niestety osoby, które wiele razy pracowały na umowach zlecenie albo na umowach o dzieło, mają najczęściej uzbierany niewielki kapitał na koncie w ZUS. Dzieje się tak dlatego, że od tego typu umów są odprowadzane często niskie składki lub nie są odprowadzane wcale. Lata pracy również nie są liczone przy tego typu umowie. Może się więc okazać, że zgromadzony kapitał nie pozwala na wypłacenie seniorowi nawet emerytury minimalnej.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: