Emerytury stażowe - od kiedy wejdą w życie? Sejm zajmie się projektem jeszcze w tym roku. Więcej o emeryturach stażowych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Temat emerytur stażowych wzbudza sporo kontrowersji. Społeczeństwu bardzo zależy na wprowadzeniu możliwości przejścia na emeryturę po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat, natomiast rządzący od lat nie chcą przychylić się do tego pomysłu.
Projekt ustawy przygotowany przez NSZZ "Solidarność" zakłada możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat - 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn. Trzeba będzie mieć także uzbierany kapitał, który uprawnia do wypłacania co najmniej emerytury minimalnej.
18 października projekt "Solidarności" został skierowany do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych w celu wydania opinii o zgodności z prawem Unii Europejskiej. 20 października trafił do konsultacji do organizacji reprezentujących pracodawców i pracowników. Kolejnym etapem będzie pierwsze czytanie w Sejmie.
Jeśli wszystkie wymagania formalne będą spełnione, to pierwsze czytanie musi odbyć się w ciągu trzech miesięcy od daty złożenia projektu, co oznacza, że odbędzie się najpóźniej w grudniu 2021. To nie oznacza jednak, że projekt wejdzie w życie. Najczęściej projekty obywatelskie są przez rząd odrzucane, a ich historia kończy się po pierwszym czytaniu. Wprowadzenie emerytur stażowych utrudnia też fakt, że rząd raczej dąży do zachęcenia seniorów do jak najdłuższej aktywności zawodowej, stąd wprowadzenie w Polskim Ładzie ulg podatkowych dla pracujących seniorów.