Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Czasami nawet za prezenty przychodzi nam płacić. Otrzymanie większej ilości gotówki, samochodu czy działki będzie wymagało odprowadzenia podatku od darowizny, którą reguluje ustawa o podatku od spadków i darowizn. W jakich okolicznościach możemy zostać zwolnieni z tego obowiązku?
Zgodnie z zapisem znajdującym się w art. 88 Kodeksu Cywilnego: „darowizna to forma umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku". Najogólniej mówiąc, darowizna to pewna suma pieniędzy lub przedmioty wartościowe oddawane bezinteresownie i dobrowolnie przez właściciela. Może nią być prawo autorskie, umorzenie zobowiązania czy prawo do lokalu spółdzielczego. Podatek od darowizny aktualnie jest kwestią od 3 do 20 procent – wysokość podatku będzie zależała od wartości darowizny oraz od przynależności do grup podatkowych. Wymienia się trzy grupy podatkowe:
Pierwsza grupa podatkowa to:
Do drugiej grupy podatkowej należą:
Trzecia grupa to po prostu reszta społeczeństwa. Podatek od darowizny odlicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania, to znaczy od kwoty wolnej od podatku. Dla każdej grupy kwota będzie inna:
Podatek od darowizny nie jest koniecznością. W przypadku, gdy jej wartość nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, możemy o niej nie myśleć. Jest jednak jeden haczyk – darowizny się kumulują. Czasami po dodaniu wszystkich darowizn od jednej osoby, może się okazać, że ich suma po kilku latach przekroczy kwotę wolną od podatku. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak rozliczenie się z urzędem skarbowym. Warto również zaznaczyć, że obowiązek odprowadzenia podatku od darowizny nie obowiązuje osób znajdujących się w pierwszej grupie podatkowej. Wystarczy zgłosić ją do urzędu skarbowego i udokumentować.
Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ