Jak uszczelnić okna? Przygotuj się na zimę! Zdradzamy skuteczne sposoby jak zatrzymać ciepło w domu

W momencie, w którym na zewnątrz zaczyna drastycznie spadać temperatura, na wierzch wychodzą wszystkie mankamenty związane z izolacją naszego mieszkania. Nieszczelne okna to najczęstszy problem. Dowiedz się jak skutecznie uszczelnić okna. Czym uszczelnić okna od zewnątrz?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nieszczelne okna to nie tylko niemiły chłód wiejący przez szpary i szczeliny do wnętrza. Przede wszystkim to utrata sporej ilości ciepła, a konsekwencją tego są wyższe rachunki za ogrzewanie. Eksperci mówią, że przez taką usterkę z domu może uciekać aż do 30% ciepła. Mankament ten nie zawsze wiąże się z przymusem wymiany okien, czasem wystarczy tylko kilka zabiegów, aby okna na nowo trzymały ciepło.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Po czym rozpoznać, że okna są nieszczelne? Jest kilka sposobów

O tym, że okna są nieszczelne, dowiemy się przede wszystkim po dopływie powietrza do wnętrz, nawet gdy są zamknięte. Zaobserwować też możemy poruszające się firanki lub rolety, a przy zbliżeniu ręki do ram okiennych poczujemy chłodny powiew. Warto wykonać prosty test kartki, wystarczy włożyć ją między okno a ościeżnice, a następnie zamknąć. Jeśli kartę da się wyciągnąć, okno wymaga uszczelnienia.

Gdy okna są dużo bardziej rozszczelnione możliwy jest nawet przeciąg pomiędzy pomieszczeniami. W czasie kiedy będziemy dokładnie przyglądać się oknom warto zwrócić uwagę na wszelkie uszkodzenia ram i okuć, pęknięcia, zniszczenie uszczelek oraz stan tynku pomiędzy skrzydłem okna a ościeżnicą. Wszystkie mankamenty mogą świadczyć o ich nieszczelność. 

Jak uszczelnić okna plastikowa. Zdradzimy kilka skutecznych sposobów

Współczesne okna wykonane są w technologii PCV i PVC i nawet ten rodzaj narażony jest na powstanie nieszczelności. Często wystarczy jedynie wymiana uszkodzonych uszczelek lub ich umycie i zakonserwowanie. Jeśli to nie pomogło, musimy dokonać regulacji mechanizmu zamykania ich. W szczególności tyczy się to docisku odpowiadającego za doleganie okna do ościeżnicy.  Do tej regulacji w zależności od modelu okna, jakie posiadamy, potrzebne nam będą: śrubokręt krzyżakowy, klucz płaski lub w niektórych przypadkach klucz imbusowy.

Jak uszczelnić drewniane okna? Ten rodzaj jest podatny na rozszczelnienia

W pierwszej kolejności należy dokonać przeglądu okien tak jak w przypadku tych plastikowych. Zwracamy szczególną uwagę na uszczelki jeśli mają jakiś mankament, musimy je wymienić. Również sprawdzamy mechanizmowi odpowiadającemu za docisk okna do ościeżnicy. Jeżeli jest taka potrzeba, regulujemy go. W tego rodzaju oknach często nieszczelność pojawia się między szybą a okiennicą. Do jej usunięcia można zastosować kilka środków: 

  • uszczelnienie okien pianką,
  • uszczelnienie okien sylikonem. 

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: