Darmowe badania w ramach programu "Profilaktyka 40 plus". Zrobisz je tylko do końca roku

Profilaktyka 40 plus. Rejestracja do programu rozpoczęła się 1 lipca. Każda osoba powyżej 40. roku życia skorzystać z darmowego pakietu badań diagnostycznych. Jak skorzystać z pakietu 40 plus? Odpowiadamy!

Rządowa akcja "Profilaktyka 40 plus" skierowana jest do pacjentów powyżej 40 roku życia. Jej celem jest profilaktyka chorób innych niż COVID-19. W czasie pandemii spadła liczba przeprowadzanych badań, dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych, które mają ocenić czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie i przyspieszyć proces diagnostyczny. 

Zobacz wideo Czy da się przesadzić z myciem rąk? [NaZdrowie]

"Profilaktyka 40 plus" - rejestracja. Jak zapisać się na badania?  

Pacjenci, którzy ukończyli 40 lat i chcą skorzystać z pakietu badań, muszą wypełnić ankietę umieszczoną na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Formularz oceni ryzyko występowania niektórych chorób. Po jej uzupełnieniu zostanie wystawione e-skierowanie na dopasowany do twoich potrzeb pakiet badań. Następnie wystarczy zapisać się na badania w placówce, która realizuje program. Na badania można zapisać się także za pośrednictwem infolinii: 22 735 39 53.

Pakiet 40 plus. Jakie badania zostaną wykonane? 

Podstawowe badania w ramach pakietu to: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) i ocenę miarowości rytmu serca.

Poza wyżej wymienionymi badaniami pakiet obejmuje także: morfologię, badanie stężenia cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, badanie poziomu glukozy, próby wątrobowe, badanie poziomu kreatyniny, badanie ogólne moczu, badanie stężenia kwasu moczowego, krew utajona w kale. Dodatkowo pakiet dla mężczyzn obejmuje badanie PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

"Profilaktyka 40 plus" - wykaz placówek. Gdzie wykonać badania?

Program realizowany jest do 31 grudnia 2021, więc warto się pospieszyć z rejestracją. Badania wykonasz około 2 tys. placówek w całej Polsce. Wykaz placówek realizujących badania z pakietu "Profilaktyka 40 plus" znajdziesz na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania#mapa.

Więcej o: