14. emerytura już na kontach niektórych emerytów. Dlaczego część dostała ją wcześniej?

14. emerytura, zwana "czternastką", pojawiła się już na kontach niektórych emerytów. Dlaczego niektórzy nie mogą liczyć na przypływ gotówki? Odpowiadamy.

Interesujesz się tematyką świadczeń? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Temat 14. emerytury wciąż na tapecie. Pierwsze wypłaty pojawiły się już na kontach niektórych emerytów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy seniorzy mogą liczyć na dodatkową gotówkę. Dlaczego niektórzy nie zostali wcięci pod uwagę przez rząd?

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

14. emerytura – kto może liczyć na zastrzyk gotówki?

„Czternastka" jest świadczeniem wypłacanym automatycznie, co oznacza, że nie wymaga od seniorów składania wniosku. W odróżnieniu od „trzynastki" jej wysokość zależy od kryterium dochodowego. Na pełną kwotę 14. emerytury mogą liczyć jedynie te osoby, których miesięczna emerytura nie przekracza 2900 złotych brutto. Seniorzy, których miesięczne świadczenia są wyższe niż postawiona granica, otrzymają ją pomniejszoną na zasadzie „złotówka za złotówkę". Okazuje się jednak, że przeszło 500 tysięcy emerytów pobierających najwyższe świadczenia zostanie pozbawiona możliwości zdobycia dodatkowej gotówki.

14. emerytura 2021 – tabela. Ile pieniędzy pojawi się na kontach emerytów?

Pełna kwota świadczenia wynosi 1250,88 złotych brutto, co daje nam na rękę 1022,30 złotych. Niektórzy emeryci otrzymają jednak ową kwotę pomniejszoną na zasadzie „złotówka za złotówkę". Oznacza to, że kwota „czternastki" zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia górnej granicy dochodu. Tabelę obrazującą listopadowe wypłaty znajdziecie w galerii na początku artykułu.

14. emerytura 2021. Pierwsze wypłaty już na kontach emerytów

14. emerytura pojawi się na kontach emerytów już listopadzie, wraz z comiesięcznym świadczeniem emerytalnym. Część seniorów otrzymała ją jednak już 28 października, ze względu na Wszystkich Świętych, które jak co roku wypada 1 listopada.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: