Ile można dorobić do emerytury? Od 1 grudnia wchodzą zmiany. Obowiązywał będzie nowy limit

Ile można dorobić do emerytury? Są limity, których muszą przestrzegać seniorzy na wcześniejszej emeryturze lub rencie, aby nie stracić swojego świadczenia emerytalnego. Dowiedz się, ile pieniędzy może bez problemu dorobić emeryt. Od 1 grudnia zajdą zmiany.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emeryci i renciści mogą dorobić dodatkowe pieniądze do swoich świadczeń. Trzeba jednak uważać na sumę pieniędzy, jaką się zarabia. Przekroczenie granicznej kwoty może skutkować zmniejszeniem kwoty świadczenia lub w najgorszym przypadku całkowite wstrzymanie wypłaty emerytury. Kwoty, jakich nie można przekroczyć, zmienią się 1 grudnia, warto się z nimi zapoznać.

BTired,Mother,With,Upset,Baby,Suffering,With,Post,Natal,Depression.Wielu rodziców jest zaskoczonych, że to już. Dziecko zmienia się nie do poznania

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Ile można dorobić do emerytury? Jaka kwota gwarantuje pełną wypłatę świadczenia?

Limity, jakie ustalono dla emerytów, w kwestii tak zwanego dorobienia sobie, zależą od średniej płacy krajowej i zmieniają się co trzy miesiące. Co ciekawe kwota wyliczana we wrześniu każdego roku jest przeważnie niższa niż ta z pierwszego kwartału roku. Wszystko dlatego, że w I kwartale wypłacane są np.13 emerytury. Z powodu ciągłych zmian dorabiający sobie emeryci powinni ciągle kontrolować wyznaczane limity. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe limity.

Istnieją przypadki, których nie dotyczą limity kwot. Kiedy się tak dzieje?

Świadczenie nie zmniejsza się ani nie zawiesza m.in. w razie osiągania przychodu rent inwalidy wojennego i rent rodzinnych po tym inwalidzie, a także rent inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową, i rent rodzinnych po tym inwalidzie. Zmniejszeniem czy zawieszeniem świadczenia nie muszą martwić się też emeryci, którzy osiągnęli już wiek emerytalny. Dla kobiet wynosi on 60 lat dla mężczyzn 65 lat.

Wyprawka 300 plusZUS- 300 plus. Ostatni moment na skorzystanie ze wsparcia

Ile można dorobić do emerytury? Trzeba przestrzegać nowych progów procentowych wyznaczonych 1 grudnia

Pierwszy próg wynosi 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli miesięczne zarobki emeryta nie przekroczą kwoty 3960,20 zł brutto z jego świadczeniem nic się nie stanie. Warto wiedzieć, że przy rencie socjalnej w sytuacji przekroczenia 70% zostanie ona automatycznie zawieszona.

Próg drugi to 130 procent. Jeżeli dorabiający sobie emeryt przekroczy 130 procent średniego miesięcznego wynagrodzenia ZUS, zawiesi wypłatę emerytury. Wynika z tego, że kwota, której nie można przekroczyć to 7354,65 zł brutto.

Od 1 grudnia sytuacji, w której emeryt, uzyskał przychody miesięczne w wysokości wyższej niż 3960,20 zł, ale nie przekroczył 7354,65 zł, musi się liczyć ze zmniejszeniem wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia.

Więcej o: