Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Renta rodzinna to świadczenie przysługujące bliskim osoby zmarłej, która była objęta ubezpieczeniem lub spełniała warunki do otrzymania m.in. emerytury. Wszelkie regulacje w tej kwestii wprowadza ustawa z dnia 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie warunki muszą spełnić dzieci, aby móc otrzymać emeryturę po ojcu?
Renta rodzinna przysługuje bliskim osoby zmarłej, która pobierała świadczenie emerytalne, emeryturę pomostową, rentę z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek emerytalny, świadczenie przedemerytalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, lub spełniała warunki do ich uzyskania. O emeryturę po zmarłym może ubiegać się wdowa, wnuki i rodzeństwo, rodzice, dzieci własne oraz inne dzieci, które zostały wzięte na wychowanie co najmniej rok przed śmiercią. Szczegółowe warunki pojawiły się na stronie internetowej ZUS-u. Dziś skupimy się na warunkach, które należy spełnić, aby otrzymać emeryturę po ojcu. Mają do niej prawo:
Wysokość renty rodzinnej zależy od ilości osób, pomiędzy które zostaje rozdzielona:
Wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która w razie takiej potrzeby zostaje równo podzielona pomiędzy uprawnionych. Jeżeli nasz wniosek wpłynie do ZUS-u w miesiącu, w którym zmarła bliska nam osoba lub w miesiącu następnym, renta będzie przysługiwała nam od dnia śmierci. Ważne jest jednak to, aby już wtedy postawione warunki zostały spełnione.
Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ