Waloryzacja emerytur 2022. Mamy powód do radości? "Najwięcej zyskają bogatsi"

Rząd zapowiada waloryzację emerytur na przyszły rok. To pierwsza tak duża podwyżka od dwunastu lat. Okazuje się jednak, że powody do radości są raczej nieliczne. Wszystko wynika z drożyzny.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej artykułów na ten temat znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przyszły rok ma należeć do rekordowych w kwestii wysokości świadczeń emerytalnych. Niektórzy seniorzy mogą otrzymać w skali roku nawet kilka tysięcy złotych więcej niż dotychczas. Dlaczego? Wszystko za sprawą waloryzacji, zwolnień podatkowych oraz innych dodatków do emerytury. Jak będą wyglądały świadczenia emerytalne w 2022 roku?

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Waloryzacja emerytur 2022. Ile mogą zarobić seniorzy w przyszłym roku?

Eksperci przewidują rekordową inflację. Wszystko za sprawą m.in. wysokiej waloryzacji emerytur i rent, która została zapowiedziana na przyszły rok. Zastanówmy się jednak najpierw, czym jest sama waloryzacja. Otóż rozumiemy ją jako pomnożenie świadczeń emerytalnych przez wskaźnik waloryzacji, który to z kolei obliczamy poprzez dodanie do siebie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w roku poprzednim do 20 procent realnego wzrostu wynagrodzenia. Wskaźnik waloryzacji równy 4,89 procent może być równoznaczny z podwyżką sięgającą nawet 100 złotych.

Najwięcej zyskają bogatsi emeryci, na których konta z ZUS może wpływać miesięcznie nawet o 400 czy 500 zł więcej - pisze „SuperExperss

Zauważmy także inne korzyści postawione przed seniorami. W listopadzie na ich konta wpłyną 14. emerytury, jeszcze wcześniej mieli okazję skorzystać z 13. emerytury, niedługo pojawi się także 500 plus dla seniora oraz wzrost kwoty wolnej od podatku. Na pierwszy rzut oka – same korzyści. Rzeczywistość jednak nie jest tak kolorowa, jak ją nam namalowano. Polska wciąż pozostaje liderem w kwestii wzrostu cen, co oznacza, że rekordowa waloryzacja będzie wynikała przede wszystkim z drożyzny.

Waloryzacja emerytur 2022 – tabela. Jak będą wyglądały emerytury?

Waloryzacja zapowiedziana na 2022 rok będzie wiązała się z pierwszą tak wielką podwyżką emerytur. Na jakie kwoty powinniśmy się przygotować? Przygotowaliśmy dla was tabelę, która zobrazuje wam, jakie podwyżki pojawią się na waszych kontach. Zestawienie emerytur znajdziecie w galerii na początku artykułu.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: