Komu przysługuje 14 emerytura w 2021? Pierwsze czternastki wpływają na konta seniorów

Kiedy wypłata 14 emerytury 2021? W tym roku dzień Wszystkich Świętych wypada w poniedziałek. Jeszcze w ostatnim tygodniu października część emerytów może liczyć na pieniądze w ramach czternastej emerytury. Dowiedz się komu przysługuje 14 emerytura w 2021 i ile wynosi?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czternasta emerytura to kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów wypłacane przez ZUS. Weszło ono w życie 8 marca 2021 roku. Pieniądze te trafią tylko do najbiedniejszych emerytów i rencistów, a do tego wysokość świadczenia będzie zależała od wysokości miesięcznych dochodów.

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Komu przysługuje 14 emerytura w 2021? Pieniądze mają trafić do najbiedniejszych emerytów

14 emerytura będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

Przysługuje ona np. rolnikom oraz służbom mundurowym. Wypłacana będzie również przy emeryturach pomostowych, rentach socjalnych, rentach dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Kiedy wypłata 14 emerytury 2021? Pierwsze przelewy ruszą już w październiku

Dodatkowe świadczenie w postaci 14. emerytury trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Senior otrzyma ją w dniu, w którym zazwyczaj otrzymuje pieniądze. Osoby, które emeryturę lub rentę dostają pierwszego dnia miesiąca, tym razem mogą się spodziewać wypłaty wcześniej. Profesor Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypowiedziała się na temat kiedy ruszą pierwsze czternastki: 

Przygotowujemy się do wypłaty czternastek, które trafią do naszych klientów wraz ze świadczeniami listopadowymi. W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, osoby, które pierwszego dnia miesiąca otrzymują świadczenia, dostaną przelew na konto pod koniec października

Ile wyniesie 14 emerytura netto? Jaką kwotę "na rękę" otrzyma senior

Pełną kwotę czternastej emerytury dostaną ci seniorzy, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto, w tym także osoby, które ze względu na niski staż pracy otrzymują emerytury poniżej minimalnej kwoty. Ich "czternastka" wyniesie 1022,50 netto. Najniższy dodatek otrzymają zaś osoby, których emerytura wynosi 4100 zł brutto. Tym emerytom przysługuje on w wysokości 50,25 zł netto.

  • 2950 zł brutto emerytury - 981,88 zł czternastej emerytury
  • 3000 zł brutto emerytury - 940,50 zł czternastej emerytury
  • 3050 zł brutto emerytury - 900,13 zł czternastej emerytury
  • 3100 zł brutto emerytury - 858,75 zł czternastej emerytury

Pełna tabela emerytur w kwocie netto i brutto znajduje się na górze strony w galerii zdjęć.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: