Zasiłek pielęgnacyjny 2021 a dodatek pielęgnacyjny. Czym się różnią i ile wynoszą? Pieniądze należą się nie tylko osobom starszym

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 a dodatek pielęgnacyjny: te dwa pojęcia często są ze sobą mylone a różni je wiele. Dowiedz się, jakie są między nimi różnice i komu się należą. Warto wiedzieć, że pieniądze te nie otrzymują tylko osoby starsze.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny dla osób, nieznających dobrze tematu świadczeń są określeniami zamiennymi. W rzeczywistości są to dwa różne świadczenia. Każde z nich wydawane jest przez inny urząd a aby je uzyskać, trzeba spełniać również inne warunki. Upewnij się, czy pobierasz odpowiednie świadczenie.

Dorota Gardias Dorota Gardias zachwyca w pikowanej kurtce. To jest hit!

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Zasiłek pielęgnacyjny 2021: kto przyznaje pieniądze i jakie są warunki

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest przez Gminę w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z koniecznością zapewnienia pomocy i opieki innej osoby w związku z jej niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Przysługuje on:

  • niepełnosprawnemu dziecku,
  • osobie, która ukończyła 75 lat,
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,

Aby, uzyskać pieniądze z tytułu tego zasiłku konieczne jest złożenie wniosku.

Dodatek pielęgnacyjny: komu przysługuje, jakie są warunki

Jeśli jest przyznane ci prawo do emerytury lub renty, możesz otrzymać też dodatek pielęgnacyjny. Przyznawany jest osobie, która jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat. W tej drugiej sytuacji jest przyznawany z urzędu, co oznacza, że nie muszą składać z tego tytułu żadnych dodatkowych dokumentów. W innej sytuacji wymagane jest uznanie przez lekarza orzecznika z ZUS-u całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.

Dodatku pielęgnacyjnego nie dostaną osoby, które mają już przyznany zasiłek pielęgnacyjny z gminy oraz te, które są w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż dwa tygodnie w miesiącu.

Seniorzy powinni pozostać w domu i ograniczyć do minimum niezbędne wyjścia Emerytury bez podatku. Na ile więcej mogą liczyć emeryci?

Ile wynosi kwota zasiłku pielęgnacyjnego a ile dodatku?

Dodatek pielęgnacyjny jest każdego roku waloryzowany i od 1 marca 2021 roku wynosi 239,66 zł miesięcznie.

Zasiłek pielęgnacyjny natomiast waloryzowany nie jest i od 1 listopada 2019 r. jego wysokość wynosi 215,84 zł. Można jednak z tytułu tego świadczenia, otrzymać dodatkowe 500 zł. Sprawdź jak je otrzymać i jakie warunki trzeba spełnić.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: