Przez pandemię Polacy rzadziej wykonują badania profilaktyczne. Liczba przeprowadzanych badań znacznie spadła, dlatego rząd chce zachęcić pacjentów do zadbania o swoje zdrowie. Przygotowany pakiet badań "Profilaktyka 40 plus" ma ocenić czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie i przyspieszyć proces diagnostyczny.
Pakiet badań przeznaczony jest dla wszystkich osób, które ukończyły 40 lat. Zapisać się można w bardzo prosty sposób - wystarczy wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta lub zadzwonić w tym celu na infolinię: 22 735 39 53. Formularz oceni ryzyko występowania niektórych chorób. Po jego uzupełnieniu zostanie wystawione e-skierowanie na dopasowany do potrzeb pacjenta pakiet badań. Potem wystarczy tylko zapisać się na badania w placówce realizującej badania w ramach programu.
Program realizowany jest do 31 grudnia 2021, więc warto się pospieszyć z rejestracją. Badania wykonuje około 2 tys. placówek w całej Polsce. Wykaz punktów realizujących badania z pakietu "Profilaktyka 40 plus" znajdziesz na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania#mapa.
W ramach programu każdemu pacjentowi zostaną wykonane badania podstawowe, czyli: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) i ocenę miarowości rytmu serca.
E-skierowanie zostanie wystawione także na dostosowane do pacjenta badania. Pakiet obejmuje: morfologię, badanie stężenia cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, badanie poziomu glukozy, próby wątrobowe, badanie poziomu kreatyniny, badanie ogólne moczu, badanie stężenia kwasu moczowego, krew utajona w kale. Dodatkowo pakiet dla mężczyzn obejmuje badanie PSA (badanie w kierunku raka prostaty).