"Profilaktyka 40 plus". Zostały dwa miesiące na wykonanie darmowych badań

Rządowy program "Profilaktyka 40 plus" skierowany jest do wszystkich pacjentów powyżej 40 roku życia. Ma zachęcić Polaków do wykonywania badań profilaktycznych, ponieważ w pandemii pacjenci rzadko się na nie zgłaszają. Jakie badania obejmuje program 40 plus?

Przez pandemię Polacy rzadziej wykonują badania profilaktyczne. Liczba przeprowadzanych badań znacznie spadła, dlatego rząd chce zachęcić pacjentów do zadbania o swoje zdrowie. Przygotowany pakiet badań "Profilaktyka 40 plus" ma ocenić czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie i przyspieszyć proces diagnostyczny. 

Zobacz wideo Czy gołe kostki zimą szkodzą zdrowiu? [NaZdrowie]

"Profilaktyka 40 plus" - rejestracja. Jak zapisać się na badania?

Pakiet badań przeznaczony jest dla wszystkich osób, które ukończyły 40 lat. Zapisać się można w bardzo prosty sposób - wystarczy wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta lub zadzwonić w tym celu na infolinię: 22 735 39 53. Formularz oceni ryzyko występowania niektórych chorób. Po jego uzupełnieniu zostanie wystawione e-skierowanie na dopasowany do potrzeb pacjenta pakiet badań. Potem wystarczy tylko zapisać się na badania w placówce realizującej badania w ramach programu. 

"Profilaktyka 40 plus" - wykaz placówek. Które placówki wykonują badania? 

Program realizowany jest do 31 grudnia 2021, więc warto się pospieszyć z rejestracją. Badania wykonuje około 2 tys. placówek w całej Polsce. Wykaz punktów realizujących badania z pakietu "Profilaktyka 40 plus" znajdziesz na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania#mapa.

Program 40 plus. Badania profilaktyczne w ramach pakietu 

W ramach programu każdemu pacjentowi zostaną wykonane badania podstawowe, czyli: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) i ocenę miarowości rytmu serca.

E-skierowanie zostanie wystawione także na dostosowane do pacjenta badania. Pakiet obejmuje: morfologię, badanie stężenia cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, badanie poziomu glukozy, próby wątrobowe, badanie poziomu kreatyniny, badanie ogólne moczu, badanie stężenia kwasu moczowego, krew utajona w kale. Dodatkowo pakiet dla mężczyzn obejmuje badanie PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Więcej o: