Emerytury pomostowe. Tylko część osób może liczyć na wcześniejszą emeryturę

Emerytury pomostowe: część osób może liczyć na wcześniejszą emeryturę. Istotne okazuje się spełnienie kilku ważnych warunków. Jakich? Odpowiadamy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, ale od wielu lat wykonują pracę o szczególnym charakterze lub na szczególnych warunkach, mogą ubiegać się o emeryturę pomostową. Okazuje się jednak, że niezbędne będzie spełnienie kilku istotnych warunków. Kto może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury pomostowe. Kogo dotyczą?

Emerytura pomostowa pozwala na przejście na emeryturę nawet dziesięć lub piętnaście lat przed osiągnięciem rzeczywistego wieku emerytalnego. Możliwość ta dotyczy jedynie osób pracujących na szczególnych warunkach lub wykonujących pracę o szczególnym charakterze. Słowo „szczególny" jest tutaj rozumiane jako związany z ryzykiem w czasie wykonywania codziennych obowiązków w środowisku pracy.

O emeryturę pomostową mogą ubiegać się między innymi osoby pracujące:

  • na wodzie
  • pod ziemią
  • w powietrzu
  • w warunkach zmiennego mikroklimatu
  • w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego
  • ciężkie prace fizyczne

Emerytury pomostowe. Jakie warunki należy spełnić, aby móc się o nie ubiegać?

Emerytura pomostowa dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Warunkiem możliwości jej otrzymania jest przepracowanie minimum 15 lat w pracy na szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ważne jest jednak to, aby osiągnąć pewien próg wiekowy – w przypadku kobiet będzie to 55 lat, a w przypadku mężczyzn 60 lat, przy okresie składkowym równym analogicznie 20 i 25 lat.

Wysokość emerytury pomostowej zależy od środków, które do tej pory udało nam się uzbierać na koncie ubezpieczeniowym ZUS oraz od aktualnych tablic średniego dalszego trwania życia. Świadczenie wypłacane jest z Funduszu Emerytur Pomostowych.

 Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: